A A+ A++
Głównym zamierzeniem na ten rok jest utrzymanie miejskiej zieleni w dobrej kondycji. Nie jest to łatwe głównie z powodu suszy. Fot. KP

W styczniu Tyski Zakład Usług przejął od Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów utrzymanie zieleni w pasach drogowych co oznacza, iż opiekuje się obecnie 352 hektarami zieleni miejskiej oraz dodatkowymi 140 hektarami w pasach dróg. Zgodnie z informacją z Systemu Informacji o Terenie TZUK zarządza prawie połową powierzchni terenów zielonych miasta.

Czas epidemii nie wpłynął zasadniczo na utrzymanie zieleni, chociaż zmiany w budżecie, wynikające z nowych wydatków miasta związanych z epidemią, spowodowały ograniczenie zakresu niektórych zaplanowanych na ten rok zadań, a czasem przesunięcie ich na rok przyszły.

Pozimowa pielęgnacja

Po zimie wykonano coroczne prace porządkowe i pielęgnacyjne w parkach, na skwerach i pozostałych terenach. Przeprowadzono wycinkę 57 drzew – 19 w parkach i 38 w pasach drogowych z powodu stanu zagrażającemu bezpieczeństwu. W kwietniu dokonano wiosennych nasadzeń na rabatach, a także napraw elementów małej architektury. W ramach utrzymania terenów zielonych dosiano nasiona łąkowe.

Wiosenna susza

– Obecnie, po ustaleniu sposobu prowadzenia pokosów w 2020 roku, rozpoczęliśmy pierwsze, wybiórcze koszenie w parkach i skwerach – powiedziała Katarzyna Palka z TZUK. – Ze względu na przyjęcie nowych, innych niż dotychczas rozwiązań, wiąże się to z dodatkowymi instruktażami dla wykonawców i kontrolami prowadzonych prac. Głównym zadaniem na ten rok jest utrzymanie miejskiej zieleni w dobrej kondycji w warunkach pogłębiającej się i wyjątkowo w tym roku wczesnej suszy. Działania te powinny być korzystne nie tylko dla samych roślin, ale również dla mieszkańców, a chodzi tu np. o obniżenie odczuwalnej temperatury w trakcie upałów, filtrowania zanieczyszczeń i poprawy wilgotności z powietrza. W ujęciu przyrodniczym oznacza to utrzymanie lub odbudowywanie różnorodności biologicznej, zadbanie o mikroretencję, czyli zatrzymywanie wody na terenach zielonych, utrzymywanie ich dużej chłonności, zminimalizowanie tzw. spływu powierzchniowego. Oprócz zmniejszenia częstotliwości i sposobu koszenia trawy, wprowadzane są nowe nasadzenia w mieście drzew, krzewów, bylin, pnączy. Najważniejsze prace, jakie obecnie prowadzimy, dotyczą dosiewu istniejących łąk kwietnych, rewitalizacji terenów zielonych, obsady zieleni na rondach i w wybranych ciągach komunikacyjnych, utworzenie akustycznego ekranu z kompozycji zieleni wysokiej oraz zielonych barier – donic z obsadą – dla ruchu kołowego.

Wiszące donice

Na bazie istniejącej koncepcji i przeprowadzonych konsultacji społecznych, powstaną w tym roku projekty aranżacji skweru przy ul. Cienistej oraz przy ul. Czarnieckiego. Ich wykonanie planowane jest wstępnie na przyszły rok. W tym roku przeprowadzony będzie remont fontanny w Parku Niedźwiadków, pumptrucka w Parku Suble oraz aranżacja przestrzeni przed Urzędem Stanu Cywilnego, według opracowanego przez architekta krajobrazu TZUK projektu.

– W związku z przejęciem zieleni przydrożnej, będącej dotąd w utrzymaniu MZUiM, planujemy nowe aranżacje, które nadadzą wybranym miejscom inny wymiar estetyczny i funkcjonalny – dodaje K. Palka. – Nowe nasadzenia roślinności lub projekty nowych nasadzeń w istniejących terenach zieleni zagospodarowanej przewidujemy przy kilku rondach i ulicach. Nie będą natomiast tworzone nowe tereny zieleni. Do tej pory w różnych częściach miasta przygotowano rabaty sezonowe-wiosenne, na których posadzono około 9 tys. bratków, a w ramach rabat letnich zostanie dodatkowo obsadzonych kwiatami ok. 890 metrów kwadratowych. Wybrane gatunki to m.in. wilec ziemniaczany, surfinia, petunia, werbena, paciorecznik, werbena patagońska, szałwia omszona. Na Placu Baczyńskiego, jak co roku, pojawią się donice stojące oraz wiszące przy latarniach. W donicach stojących znajdą się kompozycję ostnicy cieniutkiej, szałwii omszonej, liatry kłosowej, surfinii, werbeny i wilca ziemniaczanego. W donicach wiszących pojawi się petunia/surfinia różowa, wilec ziemniaczany jasnozielony, werbena zwisająca fioletowa i petunia kaskadowa biała.

Drzewa zamiast… słupa

Oprócz nasadzeń sezonowych i jednorocznych, prowadzone i planowane są nasadzenia stałe. Jednak pogorszenie sytuacji gospodarczej, wywołanej epidemią, w dużym stopniu wpłynęło na realizację tych zamierzeń. W szczególności dotyczy to drzew. W Parku Jaworek planowano posadzenie 246 sztuk w ramach środków zewnętrznych – sponsorskich. Niestety, na skutek pogorszenia się sytuacji gospodarczej, potencjalni sponsorzy wstrzymali rozmowy. Nasadzenia drzew planowane są w Parku Niedźwiadków, w miejscu po usuniętym słupie wysokiego napięcia i na terenie przyległym, co wymaga jeszcze przygotowania. Ponadto przewidywane są nasadzenia na rondach i skwerach. Rośliny, które mają się tam pojawić, to przede wszystkim byliny. Pnącza z bluszczu, winobluszczu i hortensji pnącej posadzone zostaną w okolicach hali sportowej MOSiR, nasadzenia żywopłotu z miskantów i irgi błyszczącej oraz trawy ozdobne – przy ul. Jagodowej.

Nasadzenia zastępcze

W ramach współpracy z innymi jednostkami miejskimi TZUK prowadzi konsultacje koncepcji nasadzeń i prac ingerujących w tyską zieleń. Projektowane są nasadzenia zastępcze – np. 80 drzew w Parku Rodzinnym im. bł. Karoliny. Określone zostały gatunki oraz usytuowanie, aby całość tworzyła przemyślaną kompozycję. Będą to: grab pospolity, jarząb pospolity, brzoza brodawkowata, klon polny, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, magnolia pośrednia, platan klonolistny. W ramach remontów osiedlowych, przy ul. Bukowej powstał projekt nasady 1.006 krzewów, 162 traw, 263 bylin i 4 drzew. Prowadzone są również konsultacje projektów ITS, które ingerują w zieleń w rejonie tyskich ulic.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSoltra, legnicki deweloper pomaga w walce z koronawirusem
Następny artykuł“Śpiewać każdy może”. Konkurs dla młodych mielczan