A A+ A++

Burmistrz Grzegorz Watycha poinformował, że miasto zleca kontropinię w sprawie wpisania układu urbanistycznego centrum Nowego Targu do rejestru zabytków.

Od decyzji konserwatora zabytków samorząd odwołał się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Nasza opinia jest taka, że istnieją już formy ochrony, jak plan zagospodarowania przestrzennego, wpis do gminnej ewidencji zabytków, które dostatecznie chronią zabytki i nie ma potrzeby dodatkowej ochrony konserwatorskiej – mówi Grzegorz Watycha. – Chodzi o to, by nie blokować możliwości rozbudowy czy przebudowy budynków w centrum, które powstawały w latach 60 czy 70-tych i nie są dziś funkcjonalne, nie spełniają norm i nie nadają się na restaurację czy hotel, nam tymczasem zależy na uatrakcyjnianiu centrum miasta – przekonuje.

Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie o fakcie wydania w maju ub. r. decyzji o wpisaniu do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego – średniowiecznego układu urbanistycznego miasta Nowy Targ – poinformował w formie ogłoszenia.

Chodzi o obszar Rynku wraz z przyległymi kwartałami oraz teren, na którym znajduje się kościół pw. Św. Katarzyny wraz z otoczeniem. Granice zabytkowego terenu zamykają się ulicami: Długą, Sokoła, Kościelną, Krasińskiego i Jana Kazimierza.

Samorząd i właściciele budynków w centrum obawiają się, że wpis ograniczy ich prawa do własności i możliwości przebudowy.

r/s/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTeraz szczepieni są pensjonariusze DPS-ów. Dla medyków nadal nie ma szczepionki
Następny artykułBędzie zmiana w planie szczepień! Dworczyk: Korygujemy błąd