A A+ A++
Ministerstwo Zdrowia przestawiło właśnie trzy scenariusze centralizacji szpitali.

Co dalej z naszym szpitalem? Czy miasto straci nad nim kontrolę? zastanawialiśmy we wrześniu ub. roku. Wtedy nie wiadomo jeszcze, jak rząd wyobraża sobie tę “operację”. Ostatnio sprawa się nieco rozjaśniła i ma mieć szybko ciąg dalszy. Tydzień temu (8 marca) minister zdrowia Adam Niedzielski na łamach “Gazety Prawnej” zapowiedział, że do końca marca zostaną przedstawione założenia reformy właścicielskiej szpitali.

Resort ma trzy scenariusze centralizacji. Pierwszy to przejęcie szpitali przez marszałków. Organem założycielskim nie byłoby miasto Pabianice, ale województwo”. Drugi wariant  to wejście w spółki z samorządami (szpitale byłyby w części własnością Skarbu Państwa, w części – samorządu. Przy czym SP miałby 51 proc. udziału w spółce). Trzecia propozycja jest oparta na idei zarządu komisarycznego.

Zdaniem ministra pandemia potwierdziła, że rozdrobnienie właścicielskie jest problemem. Chodzi o brak możliwości optymalizacji sieci oraz skuteczne zarządzanie szpitalami w dobie kryzysu. “To uwidoczniło się w czasie epidemii, kiedy trzeba szybko podejmować decyzje, a wojewodowie nie mają czasu, by negocjować z poszczególnymi właścicielami szpitali, bo trzeba szybko uruchomić kolejne łóżka dla pacjentów covidowych” – zauważył.

Adam Niedzielski zapowiada, że ministerstwo chciałoby do czerwca wypracować projekt ustawy. Wówczas byłby czas na przeprowadzenie zmian w sieci szpitali. Nowa  miałaby działać już od 1 stycznia 2022 roku.

Przypomnijmy, że pabianicki szpital stał się spółką (Pabianickie Centrum Medyczne) ze 100 % udziałów miasta w wyniku realizacji tzw. planu B, wdrażanego za rządów PO, kiedy ministrem zdrowia była Ewa Kopacz. Zamysłem było oddłużenie lecznic mających znaczące problemy finansowe pod warunkiem przekształcenia publicznych SP ZOZ-ów w spółki prawa handlowego. Ówczesny ustawodawca uznał zatem funkcjonowanie placówek jako jednostki publiczne za nieefektywne, stąd “wymuszenie” zmiany formy działalności na spółkę z o.o.

Co miasto na plany reformy właścicielskiej? Zapytaliśmy o to prezydenta Pabianic Grzegorza Mackiewicza. To , co usłyszeliśmy: 

Wszyscy „złożyliśmy się” na 88 milionów złotych zakładając Pabianickie Centrum Medyczne, kiedy szpital stanął w obliczu likwidacji. Dokapitalizowaliśmy spółkę, ostatnio w 2020 r. blisko 70 milionów złotych. Nasz szpital obsługuje cały powiat i województwo (a w czasie pandemii przyjmował mnóstwo pacjentów z rejonu Zduńskiej Woli, Łasku, Sieradza i Bełchatowa). Najlepszą reformą służby zdrowia byłoby płacenie sprawiedliwie za usługi medyczne oraz godna zapłata za pracę wykonywaną przez szpital i jego pracowników. Powinno się pozostawić szpital w dotychczasowym kształcie i poszerzyć jego działalność o onkologię oraz psychiatrię dziecięcą i młodzieżową. Będziemy mogli konkretnie odnieść się do reformy po przedstawieniu jej szczegółów.

Nasz szpital może już wkrótce zostać upaństwowiony. Co to oznacza?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInflacja w lutym w dół. GUS pokazał pandemiczny koszyk inflacyjny
Następny artykuł​Nowotomyślanie przemierzyli wirtualnie góry, jeziora, a także granice…