Kontakt z osobą zakażoną koronawirusem oznacza, że mogłeś się zakazić. Ryzyko zakażenia zależy od rodzaju i czasu kontaktu – im bliższy i dłuższy – tym ryzyko jest większe. Do transmisji wirusa może dojść np. podczas rozmowy prowadzonej z małej odległości (poniżej 1m) bez maseczek oraz jeśli miałeś kontakt fizyczny z osobą zakażoną (np. przytulanie, pocałunek).
Wszystkie osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną, powinny skontaktować się z sanepidem. W takiej sytuacji sanepid może:
- skierować na kwarantannę, która trwa 10 dni, licząc od dnia następnego po kontakcie z osobą chorą. Kwarantanna jest nakładana przez sanepid, nie przez lekarza, dlatego nie ma sensu kontaktować się z lekarzem jedynie z powodu kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem, jeśli nie masz żadnych objawów.
- nałożyć nadzór epidemiologiczny, który trwa 14 dni. Przez ten czas należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia.
Jeśli w trakcie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego wystąpią u ciebie objawy, skontaktuj się ze swoim lekarzem POZ. W takiej sytuacji nie dzwoń do sanepidu – oceną stanu zdrowia zajmują się lekarze.
Żródło: Medycyna Praktyczna
Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS