A A+ A++

2024-05-15 15:59

publikacja
2024-05-15 15:59

W całym 2023 r. na rynku walutowym Ministerstwo Finansów wymieniło 4,5 mld euro – podał resort w środowym komunikacie. W NBP w ubiegłym roku resort finansów wymienił 15,5 mld euro.

MF w 2023 r. na rynku walutowym wymieniło 4,5 mld euro
/ Shutterstock

W środę Ministerstwo Finansów opublikowało dane o transakcjach rynkowych, jakie przeprowadziło w 2023 r. W informacji dostępnej na stronach ministerstwach podano, że w ub.r. resort przeprowadzał transakcje wymiany walut na złote, transakcje wymiany płatności odsetkowych (IRS) w walucie krajowej oraz transakcje typu cross currency swap.

“Podobnie jak w latach ubiegłych, Ministerstwo Finansów wymieniało w 2023 roku środki walutowe znajdujące się w jego dyspozycji zarówno na rynku walutowym za pośrednictwem BGK, jak i w Narodowym Banku Polskim. Wymieniono waluty o równowartości 15,5 mld euro w Narodowym Banku Polskim i 4,5 mld euro na rynku walutowym. NIK nie zgłosiła zastrzeżeń dotyczących celowości i efektywności przeprowadzonych transakcji” – wskazano w komunikacie MF.

Resort podał także, że zawarte w 2023 r. transakcje wymiany płatności odsetkowych miały zapadalność do 1 roku i wartość nominalną 64 mld zł.

“Celem zawartych transakcji było rozłożenie w czasie wydatków na obsługę długu publicznego w latach 2023-2024. W wyniku zawartych transakcji o 5,2 mld zł zwiększono koszty 2023 roku i zmniejszono koszty w 2024 roku” – dodano.

Resort poinformował także, że transakcje swap zawierane były w sposób niegenerujący ryzyka rynkowego. NIK nie zgłosiła zastrzeżeń dotyczących celowości i efektywności przeprowadzonych transakcji. Rozliczenie transakcji nastąpiło zgodnie z metodologią i wytycznymi Eurostatu oraz zostało uwzględnione w notyfikacji fiskalnej za rok 2023 r. przekazanej do Komisji Europejskiej.

MF poinformował również o wielkości transakcji cross currency swap, przeprowadzonych w 2023 r. Transakcje te polegają na wymianie kwoty nominalnej w dwóch walutach po tym samym kursie w dniu zawarcia transakcji i w dacie zapadalności oraz na okresowej wymianie płatności odsetkowych kalkulowanych w oparciu o ustalone w dniu transakcji – nominał i stałe stopy procentowe dla dwóch walut.

“Zapadalność zawartych w 2023 r. transakcji wynosiła 10 lat. W wyniku zawartych transakcji Ministerstwo Finansów zamieniło środki posiadane w dolarach (3,5 mld USD) pozyskując środki w euro (3,2 mld EUR) oraz przez okres trwania transakcji będzie raz na pół roku otrzymywać odsetki według stałej stopy w USD płacąc odsetki według stałej stopy w EUR” – czytamy w komunikacie.

Resort wyjaśnił, że prezentacja transakcji typu cross currency swap została uwzględniona w notyfikacji fiskalnej za rok 2023 r. przekazanej do Komisji Europejskiej. Zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) transakcje te zmieniając strukturę walutową zadłużenia podlegają uwzględnieniu w długu sektora instytucji rządowych i samorządowych. MF dodało, że NIK nie zgłosiła zastrzeżeń dotyczących celowości i efektywności przeprowadzonych transakcji. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mick/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOrlen będzie robił czekoladę? Szuka producenta
Następny artykułOrlen będzie robił czekoladę? Szuka producenta