A A+ A++

O tym, że spalarnia odpadów musi powstać na terenie metropolii, mówi się od lat. Teraz sprawy nabrały przyspieszenia.

– Odpadów produkujemy coraz więcej, drastycznie wzrastają ceny za ich zagospodarowanie, co przekłada się na wyższe opłaty. Tymczasem ok. 30 proc. odpadów komunalnych może zostać wykorzystanych do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła. Utworzenie instalacji, a co za tym idzie powołanie spółki, która ten proces ma przeprowadzić, pomoże nam ustabilizować koszty związane z zagospodarowaniem odpadów i ograniczyć podwyżki – mówi Grzegorz Podlewski, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Podobne instalacje są już w innych polskich miastach. W Krakowie Ekospalarnia działa od prawie czterech lat i rocznie z ok. 220 tys. ton odpadów produkuje tyle energii elektrycznej, ile potrzeba do zasilenia wszystkich linii tramwajowych, kursujących po mieście. Jednocześnie zaspokaja około 7,5 proc. rocznych potrzeb systemu ciepłowniczego miasta Krakowa.

Gdzie powstanie spalarnia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii?

Metropolitalna spalarnia ma mieć moc przerobową 250 tys. ton odpadów rocznie. Z danych GZM wynika, że wytwarzamy o ok. 40 proc. więcej śmieci w porównaniu do średniokrajowego wskaźnika. A może być ich jeszcze więcej ze względu na funkcjonowanie w Polsce szarej strefy.

Według szacunków już teraz faktyczna ilość wytwarzanych odpadów komunalnych jest wyższa o ok. 25 proc. od zbieranych, zaś do 2030 roku może to być nawet 50 proc. w porównaniu do danych za 2018 r. Brakuje natomiast instalacji, gdzie odpady wysokokaloryczne, których nie można składować i nie można poddać recyklingowi, mogłyby zostać wykorzystane do produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Na razie nie wiadomo, w którym z miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej metropolii spalarnia może powstać. Do tej pory wymieniano m.in Mysłowice i Katowice.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDonald Trump kończy współpracę z WHO. Ostra krytyka z Niemiec i UE
Następny artykułAudi uderzył w bariery – kolejna kolizja na A4