A A+ A++
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosiła kolejny przetarg na zakup autobusów wodorowych. Kolejny, bo w przeszłości GZM prowadziła już postępowanie na zakup pojazdów tego typu, ale je unieważniła.

O kupnie autobusów napędzanych paliwem wodorowym GZM mówi od prawie 3 lat. We wrześniu 2021 roku Metropolia podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę, zgodnie z którą miała dostać 81 mln zł dotacji na zakup 20 autobusów wodorowych. Te miały zacząć jeździć na metroliniach za trzy lata, czyli w tym roku.

To już nieaktualne. Ogłoszony w grudniu 2022 roku przetarg na dostawę autobusów został unieważniony. Podobnie jak ten na zakup paliwa. Obydwa postępowania były ze sobą powiązane. Orlen, jako jedyny oferent, zaproponował za dostawę paliwo 158 mln złotych brutto, a GZM miała ustalony budżet na 133 mln złotych brutto. Tak wysoka cena była zaskoczeniem dla Metropolii.

Teraz warunki przetargu na dostawę pojazdów wodorowych znacząco się zmieniły. Przede wszystkim GZM chce kupić już nie 20, a tylko 8 pojazdów. Mają to być autobusy o długości ok. 12 metrów, w których zmieści się min. 85 pasażerów. Mają mieć co najmniej 25 miejsc siedzących.

Pojazdy będą użyczone przewoźnikom. 5 autobusów eksploatowanych będzie przez PKM Tychy, a pozostałe 3 przez PKM Katowice.

Autobusy będą wykorzystywane na liniach AP (trasa Katowice-Katowice Pyrzowice Lotnisko), 46, 115, 70 obsługiwanych przez PKM Katowice oraz 2, 21, 75, 137, 273, 696 obsługiwanych przez PKM Tychy.

Termin składania ofert mija 7 sierpnia. Autobusy napędzane wodorem powinny trafić do GZM od maja do września 2025 roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUwaga! Atak na właścicieli telefonów w Polsce! Podszywają się pod ministerstwo!
Następny artykułNa harcerzy zawsze można liczyć!