A A+ A++

Wiele osób zmaga się z sezonowym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa, niektórym objaw ten towarzyszy przez cały rok. Wiąże się to z dyskomfortem, utrudnia normalne funkcjonowanie. Na szczęście można liczyć na szereg leków, które łagodzą nieprzyjemne symptomy. Do stosowania miejscowego na błonę śluzową nosa można użyć leku Metmin, który ma postać aerozolu. Przynosi on szybką ulgę, może być stosowany także w przypadku małych dzieci.

Czym jest Metmin i w jakim celu się go stosuje?

Metmin jest lekiem przeciwzapalnym stosowanym donosowo w postaci aerozolu. Rozpyla się go bezpośrednio na błonę śluzową nosa. Związkiem aktywnym w preparacie jest furoinian mometazonu, który przeciwdziała reakcji alergicznej. Hamuje wytwarzanie cytokin, gdyż jest ich silnym inhibitorem. Wskazaniami do stosowania leku Metmin są objawy sezonowego/całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa w postaci kichania, świądu, uczucia zatkanego nosa, obrzęku i podrażnienia błon śluzowych. Zmniejsza on produkcję wydzieliny z nosa. Może być przyjmowany przez dorosłych i dzieci powyżej trzeciego roku życia. Służy także do leczenia polipów nosa.

Nie może być jednak stosowany w przypadku zapalenia błony śluzowej nosa wywołanego przykładowo opryszczką. Przeciwwskazaniami są także niedawno wykony zabieg chirurgiczny nosa lub jego uraz. W przypadku aktywnego procesu gojenia ran również nie można stosować leku Metmin. Preparat aplikuje się do każdego otworu nosowego raz na dobę. Leku nie przepisuje się kobietom ciężarnym, jeśli nie jest to konieczne i potencjalne korzyści dla matki nie przewyższają możliwego ryzyka dla płodu. Nie ma jednoznacznych danych, które potwierdziłyby lub wykluczyły przenikanie substancji czynnej preparatu do mleka kobiecego, dlatego nie zaleca się jego stosowania w okresie laktacji.

Możliwe skutki uboczne stosowania leku Metmin

Stosowanie leku Metmin wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Zgłaszają je przede wszystkim pacjenci stosujący preparat w leczeniu polipów w nosie. Dotyczy to głównie osób, które przyjmują dwie dawki preparatu na dobę, czego skutkiem jest najczęściej krwawienie z nosa. Częstymi skutkami ubocznymi przy stosowaniu Metmin są także uczucie pieczenia nosa, jego podrażnienie i owrzodzenie. Mogą wystąpić również zapalenie gardła, bóle głowy, zapalenie górnych dróg oddechowych. U niektórych osób pojawiają się reakcje nadwrażliwości o różnej intensywności. Istnieje też ryzyko rozwoju jaskry i zaćmy. Stosowanie leku Metmin może powodować wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, nieostre widzenie, perforację przegrody nosowej, zaburzenia smaku i węchu.

Źródło: Recepta Online – Medyk Online

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLost Ark z ponad 20 milionami graczy na całym świecie
Następny artykułUchodźcy z Ukrainy mogą korzystać z pomocy medycznej w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej