A A+ A++

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom dzieci nie spędzą całych ferii zimowych w domu. Jak ogłosił na poniedziałkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski, rząd dopuści możliwość przebywania na świeżym powietrzu dzieci w godzinach 8-16.

Mimo to ferie w czasie pandemii będą nadal nietypowe, podobnie jak sam fakt, że w całym kraju odbędą się w jednym terminie. Premier Mateusz Morawiecki uzasadniał, że ma to zmniejszyć ruch turystyczny, a tym samym rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jedną z propozycji na ten czas jest spędzenie ich “po królewsku”, online.

Ferie zimowe 2021. “Po królewsku online”: na zamkach i w muzeach

Akcję “Ferie po królewsku online w siedmiu Rezydencjach Królewskich” zainaugurował w poniedziałek, 4 stycznia minister kultury Piotr Gliński, na konferencji prasowej zorganizowanej na Zamku Królewskim. Obok niego przed kamerami wystąpiły: Elżbieta Ofat, zastępczyni dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie i współtwórczynie akcji: osoby dorosłe (aktorka i tancerka Ida Nowakowska, aktorka, piosenkarka i prezenterka telewizyjna Joanna Moro) i dzieci (znane z talent show The Voice Kids Ala i Ola Tracz). Wszyscy w jednakowych, bordowych maseczkach, pokazali się na tle szopki krakowskiej i ustrojonej choinki.

Minister wyliczył uczestniczące w akcji obiekty: w Warszawie (Zamek Królewski i Muzeum Łazienki Królewskie), Krakowie (Zamek Królewski na Wawelu), Malborku (Muzeum Zamkowe), Sandomierzu (Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim), Wieliczce (Muzeum Żup Krakowskich) i Lublinie (Muzeum Narodowe). Podkreślił, że akcja ma formę “bardzo atrakcyjną dla młodzieży i dzieci”. To oznacza m.in. wirtualne spacery po rezydencjach z udziałem dzieci, zadających pytania kustoszom i kustoszkom tych miejsc, warsztaty, i wirtualne spotkania. – To wszystko pozostanie w internecie, będzie wykorzystywane dalej w edukacji. To wstęp do wizyt naocznych, bezpośrednich – zaznaczył.

Elżbieta Ofat, zastępczyni dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie, zapowiedziała, że filmy edukacyjne będą publikowane na stronach akcji i poszczególnych obiektów sukcesywnie, w dniach 4-17 stycznia. Łącznie będzie to 28 filmów edukacyjnych i 7 spotkań online z youtuberami. – Każda rezydencja ma też indywidualny program, z konkursami i niespodziankami – dodała.

Dzieci w muzeum online. “Będziemy odkrywać tajemnice”

Program składa się z czterech cykli: “Muzeum oczami dziecka” (spacery Oli i Ali Tracz po rezydencjach królewskich, z Idą Nowakowską i kustoszami), “Muzyczne spacery po Rezydencjach Królewskich” (warsztaty wokalne z udziałem Oli i Ali Tracz w rezydencjach z Piotrem Rubikiem), “Królewskie Bajki” (baśnie i legendy czytane przez Joannę Moro i Agatę Załęcką) i “Zamkowe Trendy” (spotkania z youtuberami, skierowane do młodzieży).

– Historia widziana oczami dzieci jest zupełnie inna niż widziana oczami dorosłych. To fascynujące także dla mnie. Dzieci nie wstydzą się zadawać pytań, których być może ja bym nie zadała, a te pytania często są fenomenalne. Będziemy odkrywać tajemnice naszego kraju wspólnie – zapowiedziała Ida Nowakowska.

Joanna Moro podkreśliła, że projekt będzie miał dużą wartość dla młodych Polaków dorastających za granicą (sama dorastała na Litwie), i że jego twórcy dołożyli starań, by był rzeczywiście ciekawy, co nie było proste w czasie, gdy dzieci są silnie przebodźcowane.

Łazienki Królewskie w ferie. Opera, teatr i karmienie ptaków

Prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer, dyrektor Łazienek Królewskich, który obok pięciu innych współorganizatorów akcji z pozostałych miast, zabrał głos w konferencji za pośrednictwem wideorozmowy, zapowiedział, że najważniejszym elementem programu ze strony jego instytucji będzie współpraca z Teatrem i Operą Królewską.

– Chcemy pokazać dzieciom, jak wygląda opera zza kulis, jak przygotowują się do występu aktorzy, jak wygląda praca garderobianej, jak produkuje się peruki. Chcemy zachęcić młodzież, dzieci, i wszystkich państwa do teatru – powiedział. Łazienki przewidują także m.in. cykl związany z ekologią – warsztaty na temat tworzenia ekologicznych karmników i właściwego karmienia ptaków.

Joanna Moro czyta bajki

Premiera pierwszej bajki czytanej przez Joannę Moro już w poniedziałek, 4 stycznia. Kolejne wydarzenia to m.in. wirtualny spacer po Pałacu na Wyspie w towarzystwie Idy Nowakowskiej (5 stycznia, godz. 10), i legenda o “Złotej Kaczce” czytana przez Agatę Załęcką (10 stycznia, godz. 18). Więcej informacji na stronach poszczególnych instytucji i na stronie MEN.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułINVISTA S.A.: Aktualizacja informacji nt. nieruchomości
Następny artykułINFO Okno „małego ZUS” znowu otwarte