A A+ A++

Lista więźniów politycznych w Rosji, prowadzona od 2009 roku przez Centrum Praw Człowieka „Memoriał”, liczy już tysiąc nazwisk – poinformował dziś Siergiej Dawidis, działacz organizacji i szef programu Pomoc dla Więźniów Politycznych.

Memoriał wpisał na listę jako tysięczną osobę 64-letniego Anatolija Gorbunowa, członka Świadków Jehowy. 2 lutego sąd skazał go na sześć lat kolonii karnej. Wspólnoty Świadków Jehowy zostały uznane w Rosji za organizacje ekstremistyczne i zdelegalizowane w 2017 roku.

– Jest to pułap symboliczny, ponieważ realna liczba więźniów politycznych w okresie od 2009 roku, od kiedy to prowadzimy naszą listę, jest znacznie wyższa – powiedział Siergiej Dawidis.

Europejski Trybunał Praw Człowieka zażądał od Rosji wstrzymania likwidacji Memoriału

W różnych latach na liście więźniów politycznych prowadzonej przez Memoriał działacze umieścili m.in. byłego szefa koncernu Jukos Michaiła Chodorkowskiego, działaczki punkrockowej grupy Pussy Riot Marię Aliochiną czy uwięzionego opozycjonistę Aleksieja Nawalnego. Więźniowie z listy Memoriału to osoby skazane na kary od czterech miesięcy więzienia do kary dożywotniego pozbawienia wolności.

28 grudnia rosyjski Sąd Najwyższy nakazał likwidację Centrum Praw Człowieka „Memoriał”, a 29 grudnia nakazał również zamknięcie jego organizacji macierzystej – Stowarzyszenia „Memoriał”. Likwidacji zażądała Prokuratura Generalna Rosyjskiej Federacji, twierdząc, że Memoriał narusza przepisy o organizacjach pozarządowych uznanych w Rosji za „zagranicznych agentów”.

Memoriał został założony pod koniec lat 80. jako stowarzyszenie niezależnych organizacji. Wciąż składa się z niezależnych struktur, z których dziesięć działa poza granicami Rosji. Stowarzyszenie „Memoriał” zostało oficjalnie zarejestrowane w 1989 roku i od 30 lat zajmuje się badaniem represji politycznych w ZSRR, w tym represji wobec Polaków. Przykładowo, Memoriał był aktywnie zaangażowany w odkrywanie prawdy o zbrodni katyńskiej.

„Chcą zamienić tych ludzi w bezimienną masę”. Historyk Memoriału o Katyniu, samej organizacji i jej porażkach

lp/ belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodpisanie pierwszej umowy inwestycyjnej w 2022 roku
Następny artykułW trosce o zabytki. SKOZK i województwo łączą siły