A A+ A++

Nowe miejsce na kulturalnej mapie Śródmieścia powstało w pustym od 2011 r. dwupoziomowym lokalu. 

Kiedyś przez wiele lat działała w nim słynna w PRL-u restauracja Szanghaj, potem krótko bar U Flisa. W 2012 r. społecznego otwarcia pustostanu dokonali squattersi i anarchiści. Na jeden dzień stworzyli tu Latającą Cafe Kryzys. Gdy do akcji wkroczyła policja, nielegalna kawiarnia przestała istnieć.

Lokal ma łącznie 570 m kw. powierzchni. Zajmuje przestrzeń na parterze i piętrze jednego z socrealistycznych budynków Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, czyli MDM-u. Do tego skrótu nawiązuje zresztą nazwa: Mediateka MDM, choć po rozwinięciu brzmi ona: Miejsce Dobrych Manifestacji. Decyzja o utworzeniu przy Marszałkowskiej 55/73 multimedialnej biblioteki zapadła w poprzedniej kadencji samorządu, ale jeszcze wcześniej zapowiadał ją były burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski.

Mediateka MDM. „Tutaj cisza nie obowiązuje”

– Naszym celem nigdy nie było otwarcie kolejnej wypożyczalni. Mediateka miała być czymś wyjątkowym, znacznie wykraczającym poza funkcjonalność tradycyjnej biblioteki. Chcieliśmy stworzyć miejsce tętniące życiem, otwarte na wszystkich oraz integrujące mieszkańców, niezależnie od różnic. Manifestujemy chęć współpracy, spędzania czasu wspólnie i wspólnego cieszenia się najróżniejszymi formami kultury. Tego brakowało nie tylko w okresie pandemii – powiedział na konferencji prasowej w dniu inauguracji placówki Aleksander Ferens, burmistrz Śródmieścia.

Prace nad urządzeniem Mediateki MDM rozpoczęły się w 2018 r. Prowadziła je Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście. Inwestycja kosztowała prawie 4,3 mln zł. Zaaranżowanie wnętrza zlecono pracowni architektonicznej Rea Design, specjalizującej się w projektach bibliotek. 

Zaraz po wejściu uwagę zwraca zielona ściana nawadniana automatycznie. Posadzono na niej rośliny, które oczyszczają powietrze i tworzą kojący mikroklimat. Zachowano oryginalne schody z lat 50. XX w. łączące parter z piętrem. Mają lastrykowe stopnie i kutą z metalu ozdobną balustradą. Umeblowanie pomieszczeń jest nowoczesne, ale inspirowane przeszłością, m.in. meblościankami z okresu PRL-u. Aluzją do czasów powstania Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej są też wiszące na ścianach plakaty opatrzone hasłami oddającymi przesłanie tego miejsca: „Niech żyje przyjaźń między Tobą a książką”, „Po skończonej pracy weź książkę”, „Tutaj cisza nie obowiązuje”.

Mediateka MDM. Tysiące książek, płyt i audiobooków

Parter przeznaczono dla młodzieży i dorosłych. Znajdują się tu wypożyczalnia, czytelnia oraz stanowiska z komputerami i tabletami. Osoby chcące pracować na własnych urządzeniach mogą korzystać z sieci Wi-Fi. Mediateka ma w swoich zbiorach 24 tys. książek, prawie 3,3 tys. płyt CD i winylowych z muzyką i 1,2 tys. audiobooków. Dostępne są w niej też czasopisma, gry planszowe i filmy. Pierwsze piętro to strefa gier i zabaw dla dzieci. Regały na książki dostosowano do wzrostu młodszych czytelników. Część ścian pomalowano czarną farbą tablicową, po której można pisać kredą.

– Mamy tu ponad 1,2 tys. książek dla dzieci, interaktywną podłogę, konsolę do gier, zabawki, gry planszowe, można u nas oglądać bajki. Mamy też całą masę pomysłów na wspólne zabawy, u nas chodzi o zachęcanie do działania w grupie – powiedziała Anna Stępień, dyrektorka Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Śródmieście.

Tuż obok strefy gier i zabaw wygospodarowano pokój do nauki i pracy wymagającej ciszy. Zastosowano w nim specjalną izolację akustyczną, żeby nie dochodziły tu dźwięki z pozostałych części mediateki.

– Nasz pokój cichej pracy powstał na wzór tego typu pomieszczeń istniejących w bibliotekach za granicą, m.in. w Berlinie – zaznaczyła dyr. Stępień. 

„Cicha sala” może pomieścić maksymalnie 25 osób. Liczba ta może ulec ograniczeniu zgodnie z aktualnymi obostrzeniami i wytycznymi służb sanitarnych. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

Mediateka MDM. W zagłębiu pustostanów

Nowa placówka ma być miejscem spotkań, rozmaitych zajęć, warsztatów i lekcji bibliotecznych. W dniu otwarcia jej goście mogli wysłuchać wykładu Beaty Chomątowskiej o historii Warszawskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, wziąć udział w spacerze architektoniczno-urbanistycznym po MDM-ie prowadzonym przez Krzysztofa Mordyńskiego i wirtualnym zwiedzaniu okolicy z Pawłem Łosiem. Na zakończenie przygotowano koncert pt. „Książka jest dobra na wszystko” z udziałem Katarzyny Dąbrowskiej, zespołu muzycznego pod kierownictwem Marka Stefankiewicza i Kwartetu Rampa.

Mediateka MDM czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 10–19. Mogą z niej bezpłatnie korzystać wszyscy chętni, nie tylko mieszkańcy Śródmieścia.

Władze dzielnicy liczą, że tchnie życie w ulicę Marszałkowską, która zamiast być warszawskimi Polami Elizejskimi – stała się aleją banków, kantorów i sklepów z odzieżą na wagę, a podczas pandemii – zagłębiem pustostanów. W budynku, w którym otwarto mediatekę, zlikwidowany został bar mleczny Złota Kurka, działający tu nieprzerwanie od 1952 r.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEkipa nagrała singla z Jacusiem. Ten teledysk obejrzały już miliony! (wideo)
Następny artykułLN M: Silni Słoweńcy nie dali szans Bułgarii