Zawodnicy UKS Kodokan Toruń przywieźli medale w zawodów krajowych i międzynarodowych.

Bardzo dobre wyniki zanotowali zawodnicy UKS Kodokan Toruń w pierwszym w 2023 r. sprawdzianie, jakim były Mistrzostwa Regionu Pomorskiego w Gdańsku. Turniej rozpoczęli  młodzicy i młodziczki, którzy wrócili do Torunia z trzema srebrnymi medalami. Tytuły Wicemistrzyń Regionu wywalczyły Zofia Sadowska i Wiktoria Ryfka a Wicemistrzem został Piotr Wiwatowski. Świetne walki toczyli również juniorzy młodsi, kończąc turniej z bilansem 4 medali. Mistrzynią Regionu została Amelia Bagniewska, a Mistrzem Mateusz Rek Morawski, wicemistrzostwo wywalczył Wiktor Suplicki, a brąz zdobył Adrian Żak. Kolejni na gdańskim tatami stanęli juniorzy – nie dał szans swoim rywalom Sergiusz Stańczewski, który zwyciężył w kategorii do 73 kilogramów, w tej samej kategorii trzeci był Konrad Borysiak, a w niższej kategorii do 66 kilogramów brązowy medal wywalczył Bartosz Wiwatowski.

Na matach w Radomiu odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów w Judo. W najlżejszej kategorii do 44 kilogramów, zawodniczka UKS Kodokan Toruń, Paulina Jasonek zdobyła brąz. Na wysokich lokatach uplasowali się również Jakub Nowakowski w kategorii +100 kg, który był piąty, oraz Bartosz Wiwatowski – w wadze do 66 kilogramów zajął 7. miejsce.

W Ostrawie odbył się Międzynarodowy Puchar Polski Czech i Słowacji w Judo, w którym świetnie spisała się Amelia Bagniewska zawodniczka UKS Kodokan Toruń w kategorii 63 kilogramy, która wywalczyła brązowy medal. Amelia stoczyła sześć walk z których pięć zwyciężyła w bardzo dobrym stylu. Uległa jedynie w walce ćwierćfinałowej późniejszej zwyciężczyni kategorii.

W Gdańsku odbyły się eliminacje do Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych i Juniorów Młodszych, które w tej grupie wiekowej noszą nazwę Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. Bardzo dobrze zaprezentowały się w tych zawodach  zawodniczki toruńskiego Kodokanu, które wygrywając swoje kategorie wagowe, zapewniły sobie awans do OOM. W kategorii wagowej do 48 kilogramów nie miała sobie równych Maja Siemieniecka, która pokonała wszystkie swoje rywalki w efektowny sposób przed czasem. Równie efektownie walczyła w wadze do 63 kilogramów Amelia Bagniewska, która również  w świetnym stylu, przed czasem pokonała swoje przeciwniczki. Do finałowego turnieju zakwalifikował się również Mateusz Rek Morawski, zdobywając trzecie miejsce, w wadze 81 kg.

Udział w imprezach dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń. Kwota otrzymanego dofinansowania to 60 550 zł w ramach zadania „Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży oraz udział we współzawodnictwie sportowym w dyscyplinie olimpijskiej judo”.

Informacja i zdjęcie: UKS Kodokan Toruń