A A+ A++

Dziś (4 maja) rozpoczęły się tegoroczne matury. Na początek pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, do którego podchodzi ponad 289 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów i techników.

Matura w XLVII Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi:

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

W pierwszej części egzaminu maturzyści mieli do rozwiązania test sprawdzający m.in. czytanie ze zrozumieniem.

Druga część to wypowiedź pisemna. W stosunku do ubiegłych doszło do zmiany. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik mówił, że w tym roku maturzyści mieli wybrać napisanie wypracowania na jeden z trzech tematów, a nie jak było dotąd z dwóch

– Dwa tematy są rozprawkowe, jeden temat to interpretacja wiersza – mówił dyrektor CKE.

Uczniowie III LO w Łodzi uważają, że test z języka polskiego był łatwy, a możliwość wyboru jednego z trzech tematów ułatwiła pisanie dłuższych form. 

– Próbne egzaminy dobrze nas przygotowały, były trudniejsze. Drugi temat o relacjach był ciekawy. Spodziewaliśmy się Pana Tadeusza – mówią uczniowie. Tematy odnosiły się do fragmentów ” Pana Tadeusza” i “Nocy i dni”. Maturzyści mogli też zinterpretować wiersz “Najkrótsza definicja człowieka” Józefa Barana.

Maturzyści muszą obowiązkowo napisać egzamin podstawowy z trzech przedmiotów – z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Muszą też wybrać jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. W tym roku nie ma obowiązku zdawania matur ustnych.

W tym roku maturę będzie zdawało także 41 obywateli Ukrainy oraz ponad 105 tysięcy osób, które nie zdały egzaminu wcześniej lub chcą poprawić wynik z poprzednich lat. Wyniki matur 5 lipca.

Maturzyści wynika, że na maturze z języka polskiego pojawiły się tematy:

  • Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
  • Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
  • Interpretacja wiersza “Najkrótsza definicja człowieka” Józefa Barana.

Maturzyści wspominają, że w arkuszu znalazło się też zadanie dotyczące rozpoznania utworu. Była to “Lalka” Bolesława Prusa. Trzeba było także napisać streszczenie tekstu, który znajdował się w pierwszej części egzaminu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJoel Embiid może wzmocnić reprezentację Francji
Następny artykułNasze Miasto: Tłumy wiernych na uroczystościach NMP Królowej Polski na Jasnej Górze. “Chcemy wołać o Boże miłosierdzie, a zwłaszcza o pokój dla Ukrainy”