A A+ A++

Jednym z głównych zadań wykonywanych przez okręty podwodne na morskich szlakach komunikacyjnych podczas faktycznych działań bojowych są ataki torpedowe. Ten element walki podwodnej okręt ćwiczono także teraz. W sytuacji zagrożenia, atak z użyciem broni podwodnej musi być przeprowadzony bezbłędnie, a do tego potrzebna jest sprawna współpraca wszystkich członków załogi okrętu. Podczas rzeczywistego alarmu bojowego nie ma miejsca na wątpliwości, dlatego podczas każdego wyjścia załoga okrętu podwodnego wykonuje kilka pozorowanych ataków torpedowych, aby podtrzymać właściwe nawyki.

Kolejnym elementem szkolenia była symulowana walka okrętu podwodnego ORP Bielik z fregatą rakietową ORP Gen. K. Pułaski. W sytuacji rzeczywistego konfliktu na morzu fregata rakietowa i okręt podwodny są naturalnymi przeciwnikami.

Tego typu manewry przygotowują polskie okręty do prowadzenia działań zapewniających bezpieczeństwo na międzynarodowych drogach transportu morskiego przechodzących przez polską wyłączną strefę ekonomiczną. W ten sposób marynarze gdyńskiej flotylli doskonalą swoje umiejętności na wypadek faktycznych operacji bojowych oraz ćwiczeń na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Duża autonomiczność i nieograniczona dzielność morska okrętów podwodnych umożliwia ich wykorzystanie w dużej odległości od macierzystych baz morskich. Dzięki temu okręty podwodne jako pierwsze zdolne są do wykrywania i rozpoznawania wczesnych symptomów działań wojennych z dala od morskiej granicy państwa.

Główne zadania okrętów podwodnych to przede wszystkim zwalczanie okrętów nawodnych i transportowców przeciwnika, zwalczanie okrętów podwodnych, prowadzenie rozpoznania i transport grup specjalnych. Okręty podwodne osłaniają przejścia ważnych pod względem operacyjnym bojowych zespołów okrętowych oraz linie komunikacyjne państwa. Działanie okrętu podwodnego charakteryzuje skrytość i mobilność, dlatego może być on wykorzystany do działań antyterrorystycznych poprzez skryty przerzut jednostek specjalnych w rejon działań. Okręty podwodne wykonują również zadania stawiania min i przerywania zagród minowych.

Zgodnie z założeniami taktycznymi samo prawdopodobieństwo obecności okrętu podwodnego w rejonie wymaga od sił przeciwnych zaangażowania nawet do stu okrętów i śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych. Jeden okręt podwodny jest w stanie efektywnie zablokować nawet dużą bazę morską. W aspekcie zadań sił sojuszniczych okręty podwodne współdziałają ze stałymi zespołami okrętów NATO oraz z okrętami klasy fregata i korweta. Okręty podwodne są współcześnie jednym z najdroższych środków bojowych na morskim teatrze działań.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCiągle rośnie liczba zakażonych górników. 1648 osób
Następny artykułJednej nocy ukradł… trzy konie. Dzięki policjantom zwierzęta bezpiecznie wróciły do właścicieli