A A+ A++

Poronienie, poród martwego dziecka, ciąża wysokiego ryzyka, czy mierzenie się z niepłodnością – o tym nie mówi się często. Są jednak miejsca, które łamią tabu każdego dnia i mówią głośno „jesteśmy tutaj dla Ciebie”. Jedno z tych miejsc to Fundacja Ernesta, która udziela bezpłatnej pomocy psychologicznej w trudnych sytuacjach okołoporodowych.

Oczekiwania społeczne, presja ze strony bliskich i pytania o planowanie rodziny „a kiedy Wy?”. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że takie pytanie może być bolesne, bo nigdy nie wiemy z czym mierzy się osoba, do której je kierujemy.

Jak często w Polsce dochodzi do poronień?

Poronienie to wciąż temat tabu

W trakcie 45-minutowego serialu trzy kobiety w Polsce tracą ciążę, bo do poronienia dochodzi średnio, co 15 minut. Każdego dnia porodu martwego dziecka doświadczają cztery kobiety, a już co szósta para w Polsce mierzy się z niepłodnością

Warto pamiętać, że za tymi statystykami stoją prawdziwe osoby, które doświadczają osobistych tragedii. Kobieta, która poroniła, bardzo często słyszy:

„nie martw się to dopiero 7 tydzień”, „widocznie było chore”, „będziecie mieć następne”.

Duże zainteresowanie programem „In vitro to HIT”. Najmłodszą 21-letnia pacjentka

Jakie emocje towarzyszą stracie dziecka? To bardzo często poczucie winy, ból, strach. Jak podaje Fundacja Ernesta kobieta może czuć, że choć ma bliskich, to jest w tym sama. Nie potrafi zrozumieć czemu już nigdy nie usłyszy bicia serca swojego dziecka. 

Dziś mówię o swojej stracie głośno, bo dziś wiem, że moja strata jest ważna. Chciałabym, żeby kobiety, które doświadczyły poronienia również słyszały od bliskich, że ich strata jest ważna, niezależnie od tego czy to był 7 czy 17 tydzień ciąży, bo po prostu każda z nas ma prawo do przeżywania tej straty na swój sposób, a dzięki Fundacji Ernesta żadna z nas nie musi być z tym sama – mówi Kinga, mama po stracie.

Tabu wokół poronienia powoduje, że bliscy, ale też my jako społeczeństwo po prostu nie wiemy jak wesprzeć kobietę, która doświadczyła straty. Fundacja Ernesta powstała po to, aby każda kobieta, każda para w trudnej sytuacji okołoporodowej otrzymała profesjonalne wsparcie psychologiczne, prawne i medyczne – mówi Olga Kryśkiewicz, wiceprezeska Fundacji Ernesta.

Na Instagramie Fundacja Ernesta zamieszcza również edukacyjne treści, takie jak rolka o tym, czego nie mówić kobiecie po stracie. 

Czy endometrioza boli każdego dnia?
Czy endometrioza boli każdego dnia?

 

Bezpłatne wsparcie psychologiczne dla kobiet po poronieniu

Mamo dziecka utraconego nie jesteś sama

Fundacja Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego od 2019 roku udziela bezpłatnego wsparcia psychologicznego, aby z niego skorzystać wystarczy skontaktować się poprzez kanały pomocowe, na których dyżurują psycholożki. Linia wsparcia: + 22 350 00 50, czat: fundacjaernesta.pl, mail pomocowy: [email protected]. Kanały pomocowe działają od poniedziałku do piątku w godz. od 10:00 do 16:00.

Chcemy, aby każda kobieta, która doświadczyła trudnej sytuacji okołoporodowej – poronienia, porodu martwego dziecka, u której zostały stwierdzone jakiekolwiek nieprawidłowości w czasie ciąży, doświadczyła porodu przedwczesnego, mierzy się z niepłodnością,  wiedziała, że nie musi być z tym sama.  Mówimy głośno, że jesteśmy dla niej i może liczyć na naszą bezpłatną pomoc  – mówi Olga Kryśkiewicz, wiceprezeska Fundacji Ernesta

Jak wspierać bliską osobę po stracie dziecka?

Czasem potrzeba naprawdę niewiele, aby okazać wsparcie. Wiele osób myśli, że gdy ktoś dzieli się doświadczeniem straty, doświadczeniem mierzenia się z niepłodnością, to oczekuje porady, czy rozwiązania tej sytuacji.

My bardzo często w naszych przekazach podkreślamy, że czasem największym wsparciem, jakie można dać drugiej osobie, to po prostu bycie obok. Bez oceniania, bez pocieszania i mówienia „będzie dobrze”, bo tego nikt nie jest w stanie zagwarantować. Po prostu bycie obok mówiąc „jestem tu dla Ciebie” – mówi Olga Kryśkiewicz.

Fundacja Ernesta w Dniu Matki przygotowała również rolkę z przekazem dla mam dzieci utraconych

Specjalistyczne wsparcie w trudnych sytuacjach okołoporodowych

Obok wsparcia psychologicznego Fundacja Ernesta na co dzień udziela także pomocy prawnej w zakresie uprawnień, jakie przysługują kobiecie po poronieniu, martwym porodzie. Również w tym zakresie szkoli personel medyczny, jak również z zakresu komunikacji z pacjentką w trudnej sytuacji okołoporodowej. Ponadto udziela wsparcia diagnostycznego w przypadku, gdy w ciąży wystąpią nieprawidłowości, jak również gdy, kobieta zmaga się z nawracającymi poronieniami. Wszelka pomoc świadczona przez Fundację Ernesta jest bezpłatna.

Bezpłatne wsparcie psychologiczne dla położnych
Bezpłatne wsparcie psychologiczne dla położnych

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRuszyła Tancbuda Challenge
Następny artykuł“Wziąłem pistolet i poszedłem do lasu”