O małpiej ospie robi się coraz głośniej. Kolejne kraje potwierdzają przypadki tej choroby. I siłą rzeczy, wielu z nas – zwłaszcza po pandemii koronawirusa – zastanawia się, czy jest się czego bać.
Na rozprzestrzenianie się wirusa małpiej ospy – podobnie jak w przypadku SARS-Cov-2 – wpływa przemieszczanie się osób zakażonych. Władze światowych metropolii, po długim okresie restrykcji spowodowanych pandemią Covid-19, w najbliższym sezonie wakacyjnym spodziewają się tłumów turystów. Dlatego podejmują szereg działań profilaktycznych, by edukować swoich mieszkańców na temat chorób zakaźnych. Ostatnio, Wydział Zdrowia NYC opublikował poradnik pt. “Co nowojorczycy powinni wiedzieć o małpiej ospie?”
Małpia ospa to rzadka choroba wywoływana przez wirus małpiej ospy, który przenosi się między zwierzętami i ludźmi.
Objawy małpiej ospy pojawiają się po 7-14 dniach od zakażenia. Wczesne objawy to gorączka, ból głowy, bóle mięśni, pleców, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie.
Wysypka i zmiany chorobowe występują po jednym do trzech dni od momentu zaobserwowania pierwszych objawów. Wysypka często zaczyna się na twarzy, a następnie pojawia się na innych częściach ciała. Objawy mogą utrzymywać się przez dwa do czterech tygodni.
Małpia ospa przenosi się, gdy zakażona osoba ma kontakt ze zwierzęciem lub człowiekiem zarażonym wirusem albo z materiałami (takimi jak odzież i pościel), które zawierają wirusa. Wirus rozprzestrzenia się przez duże krople z dróg oddechowych i płyny ustrojowe.
Ogólnie rzecz biorąc, małpia ospa występuje bardzo rzadko, ale można jej zapobiegać poprzez:
- unikanie kontaktu z osobami, które mogą być chore
- unikanie kontaktu z materiałami, takimi jak pościel, które były używane przez osobę chorą
- częste mycie rąk wodą z mydłem lub używanie środków odkażających do rąk
- noszenie maseczki na twarz w pobliżu innych osób.
Szczepionka przeciw ospie wietrznej może również pomóc w ochronie przed zachorowaniem na małpią ospę.
W przypadku wystąpienia choroby grypopodobnej, z wysypką na twarzy i ciele oraz obrzękiem węzłów chłonnych, należy skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym.
Obecnie nie istnieje sprawdzone, bezpieczne leczenie małpiej ospy. W jej leczeniu można jednak stosować szczepionkę przeciw ospie wietrznej i niektóre leki przeciwwirusowe.
Źródło: nyc.gov/health
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS