A A+ A++

Bazylika Mariacka, katedra w Tarnowie czy kościół św. Kazimierza w Nowym Sączu. Barbakan, forty krakowskie, mury obronne Wawelu czy Starego Miasta w Tarnowie. Co łączy wszystkie te budynki? Odpowiedź jest prosta: cegła!

Początki szerszego zastosowania cegły palonej w Małopolsce przypadają na XIII-XIV wiek. Od tego czasu datowane są pierwsze budynki ceglane na naszym terenie, które z czasem zaczynają dominować w krajobrazie poszczególnych małopolskich miast i miasteczek. Wpływ na popularność tego materiału budowlanego miała m. in. duża dostępność do podstawowego składnika, z którego wyrabiana była cegła, czyli gliny.

– Pierwsze zakłady, rękodzielnicze, działające metodą chałupniczą powstawały najczęściej na placu budowy, w sąsiedztwie planowanych budynków. Chodziło między innymi o to, aby maksymalnie ograniczyć koszty związane z transportem wytworzonego w nich materiału – wyjaśnia Stanisław Siekierski, pasjonat lokalnej historii.

W Tarnowie na przykład takie cegielnie powstały m.in. pod potrzeby wznoszonego zamku na Górze św. Marcina, ratusza, murów miejskich czy katedry, czyli najstarszych w mieście budynków ceglanych. Rozkwit tego typu budownictwa nastąpił jednak w wieku XVI za czasów hetmana Jana Tarnowskiego.

Pierwsza, miejska cegielnia, o której istnieniu mówią przekazy historyczne wzmiankowana jest w 1378 roku. Istniała przy młynie, ale nie wiadomo, czy przy górnym (w rejonie ul. Franciszkańskiej), czy przy dolnym (między dzisiejszymi ul. Limanowskiego i Urszulańską).

Więcej: https://malopolskie.naszemiasto.pl/malopolska-cegla-murowana-rozgladnij-sie-uwaznie-wokol/ar/c7-7911877

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPark „Dworzysko” coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów
Następny artykułTankowce z powrotem u wybrzeży Libii