A A+ A++

Siłą rzeczy, program szczepień do okresu majowego, nie zapewni nam takiego zabezpieczenia populacyjnego, więc trzeba się liczyć z obostrzeniami. O skali będziemy informowali – mówił minister Niedzielski.

Podkreślił, że do weekendu majowego są jeszcze trzy tygodnie. W przyszłym tygodniu, obserwując sytuację w szpitalach i konsekwencje okresu świątecznego dla przyrostu bądź nie, wtedy będziemy mogli przybliżać się do tej sytuacji – mówił.

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia poinformował o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń koronawirusowych przynajmniej do 18 kwietnia.

Szef MZ był też pytany – w kontekście wakacji – jak musiałaby się zmienić sytuacja epidemiczna w kraju, aby rekomendował otwarcie hoteli i gastronomii.

Niedzielski zastrzegł, że nie można na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jak tłumaczył, w zależności od sytuacji “nasze doświadczenie pandemiczne pokazuje, że nie kierujemy się zawsze tymi samymi kryteriami”.

Wskazał, że na początku pandemii i w kolejnych okresach, rząd kierował się diagnozowaną nową liczbą zakażeń. Zaznaczył, że w momencie bardzo dynamicznego wzrostu zachorowań “kierowaliśmy się samą dynamiką tych zachorowań” nie patrząc tylko i wyłącznie na bezwzględną liczbę zakażeń.

Teraz, kiedy jesteśmy w sytuacji – mam nadzieję – tego że apogeum fali mamy już za sobą, to najważniejszym kryterium staje się w tej chwili kwestia obłożenia infrastruktury łóżkowej i przede wszystkim infrastruktury związanej z łóżkami respiratorowymi – mówił szef MZ.

Tutaj trudno jest jednoznacznie powiedzieć, jakie będą kryteria uwolnienia tej części gospodarki, która jest związana z sektorem hotelarskim, bo to zależy tak naprawdę od momentu pandemii, w którym będziemy się znajdowali – przyznał Niedzielski.

Obostrzenia covidowe. Znamy decyzję ministra zdrowia

Jakie obostrzenia obowiązują dziś

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane powyżej 2 tys. m kwadratowych zostają zamknięte. Hurtownie pozostają otwarte,
  • W sklepach, które pozostają otwarte: 1 osoba na 15 m2 w sklepach do 100 m2; 1 osoba na 20 m2 w sklepach powyżej 100 m2,
  • Salony fryzjerskie i kosmetyczne zamknięte,
  • Żłobki i przedszkola zostają zamknięte – wyjątkiem są dzieci medyków i służb porządkowych,
  • Do 9 kwietnia w kościołach maksymalnie 1 osoba na 20 m kwadratowych przy zachowaniu odległości min. 1,5 metra,
  • Działalność obiektów sportowych ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego: zamknięte np. korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe,
  • Rekomendacja pracy zdalnej. Dotyczy także całej administracji publicznej
    /

    Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl
    Słuchajcie online już teraz!

    Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKiedy ruszy produkcja szczepionki przeciw Covid-19 w Polsce?
Następny artykułWielka ucieczka z TVP Poznań do telewizji Solorza. Flagowy program traci dziennikarzy