Coraz częściej ludzie stosują suplementy diety. Jak sama nazwa wskazuje, jest to tylko dodatek, uzupełnienie diety – a więc poszczególne składniki żywności, gotowe produkty spożywcze wspomagające działanie diety.
Suplementy diety mogą jedynie wspomóc takie postępowanie terapeutyczne i nie należy wierzyć w nadzwyczajne właściwości reklamowanych specyfików.
Błonnik zawiera składniki roślinnych ścian komórkowych: celulozę, hemicelulozę, pektyny, ligniny, kutyny, suberyny, beta-glukany oraz gumy (guar gum) i śluzy roślinne oraz polisacharydy alg.
Błonnik wpływa na przemiany tłuszczowe, wspomaga proces fermentacji, przyspiesza pasaż jelitowy oraz wydłuża czas trwania posiłku (dłuższe przeżuwanie), powodując przyspieszenie pojawienia się uczucia sytości.
Podobnie działają preparaty chityny. Działanie na przewód pokarmowy wykazuje także inulina – jest to probiotyk, który stymuluje rozwój korzystnej flory bakteryjnej w jelitach i wpływa na regulację wypróżnień, przez co ułatwia stosowanie diety i może mieć wpływ na zmniejszenie masy ciała. Inulina jest dostępna w formie naturalnej w żywności roślinnej: takiej jak czosnek, cebula, karczochy, szparagi, cykoria, jęczmień, oraz banany. Można ją przyjmować także w formie tabletek.
Osoby z nadwagą i otyłością często cierpią z powodu zaparć, wówczas korzystnie na regulację wypróżnień może działać żywność pochodzenia roślinnego jak aloes, ananas, rabarbar. Należy jednak pamiętać, że nadużywanie środków przeczyszczających, zarówno pochodzenia roślinnego, ziół czy farmakologicznych preparatów przeczyszczających, powoduje po pewnym czasie przyzwyczajenie się organizmu i nasilenie zaparć.
Więcej o środkach wspomagających odchudzanie przeczytacie na stronach Medycyny Praktycznej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS