A A+ A++

Łączna powierzchnia magazynów w Polsce wynosi już 30,5 mln m kw i w ciągu roku urosła o 12 proc. – wynika z raportu CBRE. Firma doradcza ocenia, że pozytywnym sygnałem dla rynku jest rosnący popyt, który od lipca do września tego roku był o ponad połowę wyższy niż w drugim kwartale 2023 r.

Magazyny zamiast biur? Ich powierzchnia znacząco rośnie
fot. industryviews / / Shutterstock

“Powierzchnia w budowie wynosi obecnie 2,5 mln m kw., z czego ponad połowę stanowią inwestycje spekulacyjne, czyli bez zapewnionego najemcy. Choć poziom pustostanów w skali kraju rośnie, to w rejonach Trójmiasta, Białegostoku i Rzeszowa jest bardzo niski i spadł poniżej 2 proc.” – napisano.

“W porównaniu do drugiego kwartału, odnotowaliśmy wzrost powierzchni w budowie i znacznie wyższy popyt. Ilość powstającej powierzchni magazynowej jest wyższa o 17 proc., a popyt urósł o 56 proc. Biorąc pod uwagę cały 2023 rok, największą popularnością cieszą się Region Warszawski, Katowice i Wrocław. Poziom pustostanów rośnie, jednak jest to efekt większej liczby budów spekulacyjnych, które zostały dostarczone na rynek i potrzebują czasu, by zostać wynajęte” – powiedziała cytowana w komunikacie prasowym Anna Bielacka, senior consultant w dziale badań rynku i analiz w CBRE.

Jak podano, na koniec trzeciego kwartału 2023 roku wielkość powierzchni magazynowej w Polsce wyniosła 30,5 mln m kw. W budowie jest obecnie 2,5 mln m kw., a więc o 47 proc. mniej niż w tym samym okresie rok temu, ale o 17 proc. więcej niż w drugim kwartale br. Ponad połowa (53 proc.) z obecnie powstających magazynów to budowy spekulacyjne, które na etapie realizacji nie mają jeszcze zagwarantowanych najemców.

“Warto zauważyć, że wysoki poziom budów, odnotowany w 2022 roku, był efektem wysokiej liczby inwestycji sektora e-commerce w magazyny, z którą mieliśmy do czynienia jeszcze w pandemii” – dodała Anna Bielacka.

Od początku 2023 roku na rynek dostarczono 3,1 mln m kw. nowej powierzchni magazynowej, czyli o 11 proc. mniej niż w tym samym okresie minionego roku. Najwięcej przybyło w Regionie Warszawskim (539,1 tys. m kw.) oraz w południowo-zachodniej części Polski, a więc w Katowicach (471,7 tys. m kw.) oraz w Zielonej Górze i Gorzowie (437,3 tys. m kw.).

“Średni poziom pustostanów na rynku magazynowym w trzecim kwartale 2023 roku wzrósł o 3,5 pp. w porównaniu rok do roku oraz o 1 pp. w odniesieniu do poprzedniego kwartału i wynosi 7,7 proc.” – napisano. 

alk/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGigantyczne pieniądze Anny Lewandowskiej. Nie uwierzycie, ile ma na koncie
Następny artykułZimna woda zdrowia doda, czyli Mikołajkowe morsowanie