A A+ A++

Apple pod koniec 2021 roku ogłosiła, że na rynek trafią zaktualizowane wersje MacBook Pro. Nowocześniejsze rozwiązania, więcej portów i zoptymalizowania kwestii ergonomii to największe zmiany. MacBook Pro w nowej wersji jest oferowany w wersjach 14- i 16- calowych. Różnice tyczą się jednak nie tylko wielkości ekranu. Pojawia się więc pytanie, którą wersję sprzętu powinno się wybrać.

REKLAMA


Ogólna specyfikacja przeprojektowanego MacBook Pro

Pod pewnymi względami wersja 14- i 16- calowa funkcjonują tak samo na bazie identycznych podzespołów. Pojawia się tu wyświetlacz Mini-LED Liquid Retina XDR ze stałą jasnością do 1000 nitów. Szczytowa jasność może wynieść nawet 1600 nitów, co oznacza, że praca na laptopie jest możliwa nawet przy pełnym słońcu. Liquid Retina XDR to doskonały wyświetlacz, który jest zachwalany między innymi przez profesjonalnych grafików i fotografów.

REKLAMA

Procesor do nawet 10 rdzeni i nawet 32-rdzeniowy procesor graficzny zapewniają doskonałe osiągi.  Pamięć tego sprzętu może mieć pojemność do aż 8 terabajtów (można też wybrać wersje 512 GB, 1 TB, 2 TB lub 4 TB). Z kolei pamięć RAM może wynosić do 64 GB. Do tego trzeba wspomnieć o kamerze FaceTime 1080p i doskonałym systemie audio (z technologią Dolby Atmos). Bez żadnych zastrzeżeń wypada kwestia portów. Wykorzystać można chociażby HDMI, SDXC, czy gniazdo 3,5 mm.

Pod względem technicznym MacBook Pro prezentuje się więc naprawdę dobrze. Ten sprzęt może posłużyć do praktycznie wszystkiego. Można na nim korzystać z najbardziej zaawansowanych programów graficznych, prowadzić video-rozmowy z doskonałą jakością dźwięku i obrazu, bawić się w grach video, czy uruchomić gry automaty online i cieszyć się perfekcyjną grafiką slotu i czerpać hazardową rozrywkę bez żadnych zacięć. Krótko mówiąc, MacBook Pro powinien poradzić sobie z każdym zadaniem.

Z pewnością jednak jest to sprzęt dedykowany głównie najbardziej wymagającym użytkownikom. MacBook Pro bazuje na czipach typu M1 Pro i Max, a przy tym zapewnia rekordową dla komputerów Appla mocą obliczeniową. Koszt zakupu przeprojektowanej wersji MacBook Pro  wynosi kilkanaście tysięcy złotych (podstawową wersję można nabyć za około 10 tys. zł). Jeśli jednak chce się nabyć sprzęt z możliwie najlepszymi podzespołami, to trzeba się liczyć z wydatkiem przekraczającym poziom 20 tys. zł.

Narzekać można też na to, że gwarancja producenta wynosi 12 miesięcy, co jak na tak kosztowny sprzęt nie jest zbyt długim okresem. Dość ograniczony jest też wybór kolorystyczny, który w zasadzie sprowadza się do różnych odcieni szarości.

Podstawowe różnice pomiędzy wersjami 14’’ i 16’’

Naturalnie najbardziej widoczną różnicą pomiędzy wersjami MacBooka jest rozmiar wyświetlacza. Wynosi ona dokładnie 14,2 albo 16,2 cala. Ta różnica ma spore znaczenie dla względów użytkowych. Większy wyświetlacz sprawdzi się zdecydowanie lepiej jako substytut klasycznego stacjonarnego komputera. Będzie to też lepszy wybór między innymi dla grafików. Rozdzielczość w wersji 14’’ to 3024 x 1964 przy 5,9 milionów pikseli. Z kolei rozdzielczość modelu 16’’ to 3456 x 2234 przy 7,7 milionów pikseli. Częstotliwość odświeżania wynosi do aż 120 HZ. 

Niemniej wielu użytkownikom w zupełności wystarczy ekran 14,2 cala. To i tak więcej niż oferują popularny w ostatnich latach model MacBook Air. Za mniejszym ekranem przemawia przede wszystkim cena. Sprzęt 14,2 cala może być tańszy o nawet parę tysięcy złotych od swojego brata. Kluczowe znaczenie dla finalnej ceny ma jednak także dokładna specyfikacja podzespołów.

14-calowa wersja jest też lżejsza o około pół kilograma (1,6 kg w stosunku do 2,1 kg). Oczywiście mniejsze wymiary i istotnie niższa waga sprawiają, że mniejszy model jest wygodniejszy przy użytkowaniu w terenie. Przenoszenie MacBook Pro 16-cali wymaga operowania już większymi torbami do laptopów. Pewnym kłopotem może się tu też okazać ciężki prostokątny zasilacz.

Wydajność poszczególnych modeli

Wydajność MacBook Pro jest uzależniona bardziej od konkretnej specyfikacji podzespołów niż od tego, który z modeli się wybierze. Jednakże można pokusić się o stwierdzenie, że to 16-calowa wersja zapewnia lepszą wydajność z wykorzystaniem M1 Pro z 10-rdzeniowym procesorem oraz z 16-rdzeniowym GPU. 

Ponadto MacBook Pro 16’’ ma funkcję High Power Mode. Takowa pozwala maksymalnie podkręcić wydajność. Jednak i 14-celowa wersja gwarantuje naprawdę wysoką wydajność w znacznie korzystniejszej cenie. 

Bateria w sprzęcie 14’’ ma pojemność 70 Wh, a w modelu 16’’ 100 Wh. Ma to oznaczać odpowiednio kilkanaście, a nawet ponad 20 godzin pracy na jednym ładowaniu. To doskonałe wyniki, istotne zwłaszcza dla użytkujących laptop poza mieszkaniem, czy biurem. Oczywiście MacBook Pro oferuje funkcję szybkiego ładowania baterii. Wystarczy około pół godziny, by baterię naładować w 50%. 

Który model wybrać?

Przeprojektowany MacBook Pro 14’’ i 16’’ to jeden z najnowocześniejszych sprzętów na rynku, który poradzi sobie z praktycznie każdym wyzwaniem. Pod względem wydajności ta maszyna może się równać nawet z najnowocześniejszymi komputerami stacjonarnymi. Jeśli budżet nie stanowi żadnego problemu, a sprzęt nie ma być często przenoszony, to skłaniać można się ku wersji 16’’ calowej. Takowa zapewnia nieprawdopodobnie wysoką wydajność.

Jednakże także i MacBook Pro 14’’ to absolutna czołówka rynkowa, która zachwyci większość użytkowników. Jej bardziej kompaktowe wymiary i znacznie niższa cena to zaś atuty, o których także należy pamiętać przy podejmowaniu decyzji zakupowej.

Dużą zaletą nowej oferty MacBook są też możliwości szczegółowego dopasowania sprzętu pod własne potrzeby. Wybór pomiędzy 14’’ a 16’’ calami to dopiero początek drogi. Przed zakupem dokonuje się konfiguracji kilku innych parametrów. To zaś pozwala obniżyć finalną cenę, a jednocześnie otrzymać sprzęt, który poradzi sobie ze wszystkimi zadaniami. Być może warto też zastanowić się na wybraniem zupełnie innego sprzętu. Cóż, MacBook Pro to świetny sprzęt, jednak jego cena można odstarszać.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmarła Erwina Ryś-Ferens. Wybitna łyżwiarka szybka miała 67 lat
Następny artykułChcą pomóc uciekającym przed wojną w Ukrainie