Z wnioskiem o wsparcie placówki wystąpiła do Rady Miasta prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Rada w czwartek przyjęła uchwałę jednogłośnie.
Dyrektor biura prezydent Gdańska Marek Bonisławski podkreślił, że centrum Unbroken rozpoczęło swoją działalność już w pierwszym miesiącu po rozpoczęciu agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
Do tej pory dwa polskie miasta zaangażowały się w Unbroken. Warszawa przeznaczyła na ten cel kwotę dwóch milionów złotych, natomiast Wrocław dołożył do tej inicjatywy milion złotych. Gdańskie środki przeznaczone na wsparcie projektu prowadzonego przez Lwów będą pochodziły z przeniesienia części płatności na przyszły rok wynikających z nierozstrzygniętych przetargów – mówił.
Obecny na sesji konsul generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi podziękował radnym za przyjęcie uchwały.
Życie polega na szczególnych momentach i dla wielu ludzi w Ukrainie te chwile mogą być stracone, ukradzione. Decyzja o rozbudowie tego centrum jest dla nas bardzo ważna (…) – podkreślił.
W tej chwili ponad 50 tysięcy cywili i żołnierzy potrzebuje pomocy i wsparcia. Od początku wojny Polska stała się lokomotywą pomocy dla Ukrainy i wciąż ofiaruje tą pomoc, której bardzo potrzebujemy. Dlatego bardzo doceniamy tę solidarność, która płynie z Gdańska – dodał Oleksandr Plodystyi.
Idea centrum Unbroken polega na tym, aby każdy pacjent był leczony przez wielodyscyplinarny zespół złożony z chirurgów, traumatologów, specjalistów protetyków, psychoterapeutów i specjalistów od rehabilitacji.
Chodzi o to, by Ukraińcy zamiast szukać pomocy poza granicami kraju lub w kilku placówkach medycznych w Ukrainie mogli leczyć się w jednym ośrodku. Pomoc w centrum mogą znaleźć ci, którzy doznali takich obrażeń, jak rany po wybuchach min, rany postrzałowe, oparzenia czy przeszli amputację.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS