A A+ A++

Kiedy decydujemy się na formę oszczędzania poprzez prowadzenie rachunku bankowego w formie konta oszczędnościowego, z pewnością chcielibyśmy wiedzieć, ile realnie dzięki temu zyskamy? Informacje na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Jak obliczyć zysk z konta oszczędnościowego?

Jeżeli zamierzamy obliczyć zysk z konta oszczędnościowego, będziemy potrzebować do tego kilku danych. Potrzebujemy:

  • czasu trwania naszej inwestycji
  • kwotę naszego kapitału
  • wysokość oprocentowania nominalnego
  • okres kapitalizacji odsetek.

Czas trwania inwestycji

Zasada jest prosta – im dłużej nasze pieniądze znajdują się na koncie oszczędnościowym, tym więcej możemy zarobić. Nawet jeżeli nie dokładamy kolejnych sum, te już zmagazynowane na danym rachunku bankowym będą na nas “pracować”.

Banki najczęściej posiłkują się tutaj skalą czasową określoną w latach. Jest to ukłon w stronę nas – klientów, gdyż łatwiej sobie wyobrazić zysk po roku, niż na przykład dokonywać ich szacowania w skali miesięcznej czy tygodniowej.

Warto także podkreślić, że konta oszczędnościowe tym różną się od lokaty bankowej, że nie wyróżnia się ich maksymalnego czasu funkcjonowania.

Kwota naszego kapitału

W przypadku wysokości naszego kapitału, a przewidywanego później zysku zasada jest dość prosta i oczywista – im więcej wpłacimy pieniędzy na konto oszczędnościowe, tym więcej zarobimy dzięki odsetkom. Wynika to z tego, że dane oprocentowanie będzie po prostu naliczane od wyższej kwoty.

Jeżeli zatem chcemy oszacować i obliczyć odsetki na koncie oszczędnościowym to powinniśmy wpierw postawić sobie pytanie – jaki kapitał jestem w stanie na stałe utrzymać na koncie oszczędnościowym, a także jak często będę w stanie uzupełniać te zasoby?

Wysokość oprocentowania nominalnego

Wysokość oprocentowania nominalnego jest niczym innym jak podawanym oprocentowaniem konta oszczędnościowego podawanym w skali rocznej. Na tej podstawie można wyliczyć potencjalny zysk. Należy w tym miejscu jednak podkreślić, że aby obliczyć faktyczny zysk z konta oszczędnościowego, należy go jeszcze skorygować o kwotę tak zwanego “podatku Belki”, czyli 19% od zysków kapitałowych. W ten sposób otrzymujemy tak zwane rzeczywiste oprocentowanie.

Kolejną rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to fakt, iż niekiedy atrakcyjne oprocentowanie na danym koncie oszczędnościowym może obowiązywać jedynie przez określony czas, albo wyłącznie od lub do ustalonej kwoty.

Okres kapitalizacji odsetek

Pod pojęciem kapitalizacji odsetek rozumie się nic innego jak to, co jaki czas odsetki zostają doliczane do naszego kapitału znajdującego się na danym koncie oszczędnościowym. Najczęstszą formą naliczaną stosowaną w bankach jest okres miesięczny. Czyli co miesiąc bank dolicza nam wypracowane odsetki do kapitału znajdującego się na naszym koncie oszczędnościowym. Warto jednak zaznajomić się ze szczegółami ofert banków, gdyż te różnią się. W praktyce im ten okres jest krótszy, czyli częściej bank dolicza odsetki do naszego kapitału, tym dla nas korzystniej.

Jak obliczyć odsetki na koncie oszczędnościowym – przykład

Załóżmy, że zdecydowaliśmy się na zawarcie umowy z konkretnym bankiem w celu otworzenia rachunku bankowego popularnie określanego mianem konta oszczędnościowego. Jak teraz możemy policzyć, ile faktycznie dzięki temu zarobimy? Dla przykładu posłużmy się kwotą wynoszącą 100 tysięcy złotych polskich.

Wśród obecnie przedstawianych ofert kont oszczędnościowych proponowanych przez różne banki oprocentowanie waha się od 6,5% do 4% (https://finatin.pl/konta-oszczednosciowe), dla naszych obliczeń przyjmiemy średnią wynoszącą 5%.

Załóżmy, że wpłacamy 100000 zł na konto oszczędnościowe na okres 1 roku, na koncie oprocentowanym w wysokości 5%. Skorzystajmy tutaj z następującego wzoru 5% x (1-0,19) x wpłacona kwota  = 4050 zł. Tyle zarobimy po odjęciu podatku belki. Jeżeli nasze konto posiada kapitalizacje odsetek roczną. Jeżeli częstszą, to wtedy trzeba więcej obliczeń, gdyż kapitał znajdujący się na koncie będzie regularnie się powiększać o zgromadzone odsetki.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiley Cyrus nie wyruszy w trasę koncertową. Przekazała fanom smutne wieści
Następny artykułLwowskie Centrum Rehabilitacyjne ze wsparciem od Gdańska