A A+ A++

W tym tygodniu gościł w Łukowie wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Spotkanie odbyło się w związku z rozpoczęciem prac planistycznych związanych z budową obwodnicy. Wniosek jaki płynie z tego spotkania jest jeden: obwodnica jest najważniejsza. Pytamy więc, co z innymi inwestycjami na drogach krajowych na terenie miasta i powiatu?

Przypomnijmy. W poniedziałek 7 czerwca w Łukowie, przy drodze krajowej 63, odbyła się konferencja prasowa wiceministra infrastruktury Rafała Webera. Razem z parlamentarzystami i samorządowcami oraz przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie, wiceminister mówił o planach budowy obwodnicy Łukowa. Mówił o podpisanej właśnie umowie na wykonanie studium techniczno – ekonomiczno – środowiskowego. W dużym skrócie, ten dokument określi przebieg obwodnicy oraz umożliwi uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia postępowania przetargowego na wyłonienia wykonawcy tej inwestycji. Studium opracuje firma SAFEGE, za kwotę ponad 2,6 mln zł. Prace nad dokumentami mają potrwać kilka lat. Sama budowa obwodnicy ma ruszyć w 2026 roku i potrwać dwa lata. Koszt jej budowy oszacowano wstępnie na 225 mln zł.

Wniosek jaki płynie z tego spotkania jest taki, że ta inwestycja będzie teraz najważniejsza. A co z innymi inwestycjami na drogach krajowych na terenie Łukowa i powiatu łukowskiego? Czy jest możliwa m.in. budowa chodnika wzdłuż ul. Łapiguz, czyli wzdłuż drogi krajowej 76? Czy jest szansa na przebudowę skrzyżowań drogi 63 z ulicami Świderską i Glinki oraz z ulicą Dmocha? Te pytania skierowaliśmy do obecnego na spotkaniu dyrektora lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Mirosława Czecha. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że potrzeb wszędzie jest dużo: „Wiele miast jest takich, które czeka na taką inwestycję jak obwodnica Łukowa. To są rzędy setek milionów złotych. Na dzień dzisiejszy zajmujemy się obwodnicą miasta Łuków i rondem na ul. Radzyńskiej”. Dyrektor Czech dodał również, że trwają rozmowy co do budowy chodnika wzdłuż ul. Łapiguz. Rozmawiają o tym z nim zarówno starosta łukowski Dariusz Szustek, jak i burmistrz Piotr Płudowski. W tej sprawie działania podejmuje też poseł Sławomir Skwarek. Ale żadnych konkretnych deklaracji dyrektor Czech nie złożył.

Dyrektor Mirosław Czech potwierdził natomiast, że doszło do porozumienia z władzami powiatu łukowskiego co do budowy ronda na ul. Radzyńskiej, które połączy tę drogę z tzw. małą obwodnicą Łukowa. Przypomnijmy, że to inwestycja, którą ma przeprowadzić w przyszłym roku powiat, i na którą ma zostać złożony wniosek o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Podczas rozmowy, dyrektor Czech odniósł się również do planów modernizacji drogi krajowej 63 na odcinku Łuków – Biardy. Jak nam powiedział, jakiekolwiek prace będą tam możliwe dopiero wówczas, kiedy zakończą się protesty mieszkańców: „Trwa pewien etap prac przygotowawczych, prac projektowych, doprowadzających do uzyskania decyzji środowiskowej. Jeżeli oprotestowania mieszkańców się nie skończą, to w dalszym ciągu będziemy w procesie uzyskiwania tej decyzji. Natomiast jeżeli dojdziemy do porozumienia z mieszkańcami wówczas złożymy wniosek o uzyskanie decyzji środowiskowej, przystąpimy do projektowania i w rezultacie nastąpi realizacja tego przedsięwzięcia, czyli rozbudowa drogi 63 na wysokości miejscowości Biardy do granic z województwem mazowieckim”.

Dyrektor Mirosław Czech dopytywany natomiast o to, co z odcinkiem drogi 63 od Łukowa przez Gołaszyn, odpowiada, że tam modernizacji nie będzie. Wszystko dlatego, że obwodnica Łukowa będzie się kończyć – patrząc od strony Łukowa – za Gołaszynem.

zdjęcia: Urząd Miasta Łuków
AKup [ja]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRybnik: policyjni motorowodniacy czuwają na Zalewie Rybnickim (zdjęcia)
Następny artykułBuczek. Osiedle truskawkowe z nowymi drogami