Łukasz Smółka (PiS) – dotychczasowy wicemarszałek – został wybrany na marszałka Małopolski. Podczas czwartkowej sesji nadzwyczajnej sejmiku otrzymał poparcie 22 radnych, 17 było przeciw.
W tajnym głosowaniu uczestniczyło wszystkich 39 radnych. PiS dysponuje w Sejmiku 21 głosami. Była to szósta próba wyboru włodarza województwa. Wcześniej kandydatem PiS był poseł Łukasz Kmita, rekomendowany przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego.
Przewodniczący klubu PiS w sejmiku małopolskim Rafał Stuglik, uzasadniając kandydaturę Smółki podkreślił, że ma bogate doświadczenie w polityce.
To człowiek dialogu, kompromisu, a przede wszystkim człowiek czynu – mówił, dodając, że Małopolski nie stać na kosztowny eksperyment, jakim byłyby przyspieszone wybory, mogące kosztować 30 mln zł.
– Jesteśmy zjednoczeni – powiedział Smółka przed głosowaniem, a zwracając się o głosy do sejmikowej opozycji zaznaczył, że stawia na pracę zespołową.
Jak podkreślił, chce być marszałkiem wszystkich Małopolan, nie tylko tych z Krakowa.
Zobacz również:
Ważne, by każdy Małopolanin czuł się dobrze w swoim regionie, a równocześnie, aby turyści odwiedzający nasz region wskazywali, że jest on dobrze zarządzany – powiedział.
Wcześniejszy kandydat PiS Łukasz Kmita po godz. 19:00 (czyli przed głosowaniem, ale po godzinnej przerwie w obradach sejmiku) zamieścił na portalu X zdjęcie ze Smółką. Życzył powodzenia drużynie PiS i wyraził nadzieję, że po głosowaniu będzie mógł pogratulować Łukaszowi Smółce.
Łukasz Smółka ma 42 lata, pochodzi z Krzeszowic w powiecie krakowskim. Był radnym województwa kadencji 2014-2018. Od listopada 2015 r. pełnił funkcję szefa gabinetu Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Wcześniej był dyrektorem biura wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz koordynatorem projektu Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego dotyczącego zakupu specjalistycznego sprzętu na potrzeby wzmacniania potencjału ratowniczego małopolskich strażaków. W listopadzie 2018 roku został wybrany na wicemarszałka Małopolski.
Absolwent Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie na kierunku „Technika rolnicza i leśna”. W trakcie studiów aktywny działacz samorządu studenckiego, pracował również w Studenckim Kole Naukowym oraz zasiadał w Senacie Uniwersytetu Rolniczego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS