Nowe dane opublikowane przez YouGov wydobyły na światło dzienne szokującą prawdę. Choć wydaje się ona niedorzeczna, badania niestety nie pozostawiają wątpliwości. Opublikowany raport potwierdza, że wielu ludzi na Wyspach zostaje bez szansy na wymarzoną pracę, a wszystko przez „nieodpowiedni” akcent oraz stereotypy.
Zobacz także:
Jak podaje The Independent, najnowsze dane dotyczące zatrudnienia na Wyspach szokują. Z raportu YouGov stworzonego na zlecenie Sutton Trust i Deutsche Bank wynika, że „nieodpowiedni” akcent oraz ubranie dyskwalifikują wiele osób starających się o pracę w Wielkiej Brytanii, w tym dużą część imigrantów, którzy chcą rozwinąć skrzydła w Zjednoczonym Królestwie.
Problem najbardziej dotyczy bankowości i finansów, gdzie akcent sugerujący pochodzenie z uboższego środowiska oraz rodzaj ubioru podczas rozmowy kwalifikacyjnej skreślają starających się o pracę bardziej niż braki w wykształceniu, czy doświadczeniu.
– Nasze badanie pokazuje, że zdecydowana większość starszych postaci w finansach i bankowości potwierdza, że sposób, w jaki kandydaci z uboższych środowisk się prezentują, wpływa na ich szanse zatrudnienia – przyznaje Sir Peter Lampl, Przewodniczący Sutton Trust.
Według danych, szefowie firm sektora bankowego otwarcie przyznają, że angielski sugerujący pochodzenie z „biedniejszej” dzielnicy lub spoza granic Wielkiej Brytanii wpływa mocno na odmowę otrzymania pracy bardziej niż inne czynniki. Ich zdaniem takie osoby wykazują „brak zrozumienie tego zawodu” i mogą „nie pasować do panującej kultury biurowej”. To oznacza, że imigranci pochodzący z krajów stereotypowo branych za mniej mogą mieć duże problemy z otrzymaniem odpowiedniej pracy, często niezależnie od doświadczenia i wykształcenia.
Opublikowany raport potwierdza wyniki badań przeprowadzonych już rok temu przez Social Mobility Commission, kiedy to po raz pierwszy wyszło na jaw, że odzież, akcent i zachowanie są barierami dla osób z uboższych środowisk do pracy w bankowości.
YouGov przebadało ponad 1000 liderów całym szeregu sektorów zatrudnienia na Wyspach. Ci, którzy pracowali w bankowości okazali się znacznie bardziej zdecydowani, by jasno powiedzieć, że ich firmy nie pomogą osobom z grup defaworyzowanych w znalezienie pracy.
Paulina Lęcznar / POLEMI.co.uk
Fot.: William Perugini / Shutterstock
Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Warto przeczytać…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS