A A+ A++

Trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego. W tym roku są one szczególnie gorączkowe – po raz pierwszy od wybuchu pandemii uczniowie zasiądą w szkolnych ławkach. By wszystko odbyło się bezpiecznie, dyrektorzy przygotowują nowe regulaminy pracy szkoły. Będą zawierać zapisy dotyczące dezynfekcji, maseczek, wyznaczonych miejsc izolacji czy postępowania w czasie pojawienia się w szkole koronawirusa.

Szkoły podczas pandemii wykonały tytaniczną pracę

Każda ze szkół wypracowuje własny model funkcjonowania w czasie pandemii. Np. Szkoła Podstawowa nr 40 wydłuży naukę do godziny 17, by w środku dnia pracy zrobić godzinną przerwę – to czas na zdezynfekowanie sal lekcyjnych i korytarzy. Z kolei w stołówce Szkoły Podstawowej nr 51 zamontowano specjalne ekrany, żeby dzieci mogły jeść posiłki w spokoju, oddzielone od innych uczniów.

– W ostatnich dniach w lubelskich szkołach wykonano tytaniczną pracę. Dzięki temu możemy powiedzieć, że są one przygotowane na nowy rok szkolny – stwierdził w czwartek Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania.

Tego samego dnia Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin zasugerował dyrektorom, by w nowych regulaminach zawarli przygotowane przez siebie rekomendacje dotyczące funkcjonowania placówek w czasie pandemii.

Urzędnicy zalecają, aby uczniowie uczyli się w jednej, przyporządkowanej do danej klasy sali. Każdy z nich powinien mieć przypisaną konkretną ławkę, chyba że istnieje konieczność prowadzenia zajęć w pracowni przedmiotowej lub specjalistycznej.

Zdaniem lubelskiego ratusza konieczne jest wyodrębnienie w szkołach miejsc do izolacji oraz otwarcie wszystkich drzwi wejściowych, by jak najbardziej rozproszyć ruch wewnątrz budynków. Z tego samego względu szkolne przerwy i zajęcia dla różnych klas mają odbywać się w różnych godzinach. 

– Liczba osób przebywających na terenie placówki powinna być ograniczona do niezbędnego minimum. Z tego względu należy prowadzić ewidencję osób wchodzących do szkoły – tłumaczyła w czwartek dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania UM Lublin Ewa Dumkiewicz-Sprawka.

Co jeszcze znalazło się w rekomendacjach?

  • – nauczyciele dbają o to, by pomieszczenia szkolne były regularnie wietrzone;
  • – na korytarzach i w auli obowiązuje noszenie maseczek;
  • – pracownicy szkoły kontaktują się z rodzicami wyłącznie w sposób niebezpośredni (np. poprzez telefon, e-mail); 
  • – jeżeli tylko to możliwe, uczniowie przebywają na świeżym powietrzu podczas zajęć wychowania fizycznego i przerw; 
  • – wydawanie posiłków w stołówkach szkolnych odbywa się w sposób zmianowy;
  • – kontakt pracowników obsługi i administracji z uczniami powinien być ograniczany;
  • – płyny do dezynfekcji powinny być dostępne zarówno przy wejściach, jak i w każdej sali lekcyjnej oraz przed wejściem do sali gimnastycznej; 
  • – uczniowie powinni korzystać z własnych przyborów szkolnych i podręczników;
  • – dyrektorzy powinni przypomnieć rodzicom, że do szkoły mogą być posyłane wyłącznie zdrowe dzieci;
  • – powinni również poinformować pracowników, że mogą przyjść do pracy tylko wtedy, gdy nie obserwują u siebie żadnych objawów zakażenia;
  • – rodzice przebywający na terenie szkoły powinni być zaopatrzeni w maseczki bądź przyłbice oraz rękawiczki jednorazowe i dezynfekować ręce;
  • – w czasie nauki w trybie hybrydowym klasy 1-3 powinny przebywać w szkole jak najdłużej, gdyż ich uczniowie najbardziej potrzebują działań opiekuńczych. To samo dotyczy ostatnich klas techników i liceów, które przygotowują się do egzaminów maturalnych.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJesień z artystyczną ekspresją i delikatnością. Zmysłowa kampania bielizny włoskiej marki
Następny artykułZ perspektywy matki: Zachowanie ministra edukacji jest szkodliwe, bo znieczula rodziców