A A+ A++

Według Piotra Rzymskiego z UM w Poznaniu, aby zachęcić ludzi do szczepienia przeciw Covid-19 potrzeba czegoś więcej niż loterii i billboardów. Jego zdaniem niezbędne jest przekazywanie w zrozumiały sposób rzetelnej wiedzy.

„Mamy w Polsce grupy, w których odsetek wyszczepienia jest i wszystko wskazuje, że będzie daleki od zadowalającego. Co gorsza, dotyczy to też seniorów, którzy przecież stanowią grupę ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. Do tych osób musimy dotrzeć” – podkreślił w rozmowie z PAP ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski.

Jak wskazał, aby dotrzeć do osób niezdecydowanych czy wręcz sceptycznych wobec szczepień przeciw COVID-19, trzeba zdać sobie sprawę, co to są za osoby. „Osoby te nie mieszkają na ogół w dużym mieście, nie szukają rzetelnych informacji samodzielnie, nie korzystają z internetu, mogą być pod silnym wpływem osób młodszych, które je nastraszyły przed szczepieniami. Uśmiechnięte twarze znanych ludzi na billboardach nie przekonają tych osób, by udały się do punktu szczepień. Loteria możliwość wygrania kilkuset złotych albo hulajnogi” – mówił.

„Tu potrzeba czegoś znacznie bardziej wartościowego, stworzenia płaszczyzny porozumienia. Wsłuchania się ze zrozumieniem w troski, wątpliwości, pytania i udzielnie rzetelnych odpowiedzi. Mamy okres letni, czas wyciszenia epidemicznego, luzowania obostrzeń. Jeżeli zamiast łożyć miliony złotych na jakąś loterię, rząd zainwestowałby promil tej kwoty na obwoźną edukację, realizowaną we współpracy z samorządami, to zyskalibyśmy o wiele więcej” – dodał.

Rzymski wskazał, że baza osób, naukowców, lekarzy i popularyzatorów nauki, która mogłaby uczestniczyć w takim projekcie, jest bardzo duża.

Ekspert odniósł się także do kwestii obaw jakie wśród ludzi wywołują szczepionki przeciw Covid-19. „Nie bójmy się szczepionek na COVID-19. Jeśli już mamy czegoś się bać, to tylko tego, że będąc niezaszczepionym, sprowadzimy ryzyko zakażenia i poważne konsekwencje dla innej niezaszczepionej osoby, na którą przeniesiemy wirusa” – powiedział Rzymski. „Przeciwwskazań do szczepienia jest naprawdę bardzo niewiele. W samej tylko Polsce szczepionki przeciw COVID-19 otrzymały miliony ludzi, którzy cieszą się zdrowiem” – dodał.

Dr hab. Piotr Rzymski powiedział również co możemy zrobić, kiedy mamy w rodzinie uparte osoby, które za nic nie chcą poddać się szczepieniu. Według Rzymskiego wówczas warto zastosować tzw. metodę kokonu. „Zaszczepmy wszystkich innych, z bliskiego otoczenia, których możemy. A obecnie możemy już również tych młodszych, bo szczepionka Pfizera została autoryzowana dla osób od 12. roku życia” – zaznaczył ekspert.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: MS

Fot. gov.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUwaga! TVN: Frodo atakuje łódzkie psy. Jego właściciel nie zamierza wyprowadzać go na smyczy
Następny artykułHolandia. Nastoletni chłopcy sterroryzowali mieszkańców Goudy pistoletami na wodę