A A+ A++

W prestiżowym rankingu „Best of the World 2022” organizowanym przez redakcję czasopisma National Geographic znalazło się jedno polskie miasto – Łódź. Jak przez ostatnie lata zmieniała się polska stolica włókiennictwa?

Artykuł partnera

(Fot. mat. prasowe)

Jak powstaje ranking „Best of the World 2022” National Geographic?

Za stworzenie rankingu „Best of the World 2022” odpowiedzialna jest amerykańska redakcja National Geographic Traveler. Poszczególne kierunki turystyczne zgłaszają jednak lokalni dziennikarze pisma, którzy przygotowują materiały. W ten sposób kandydatem została Łódź – polska redakcja National Geographic Traveler stworzyła cykl artykułów o dawnym zagłębiu przemysłu tekstylnego po otrzymaniu zaproszenia Łódzkiej Organizacji Turystycznej.

Ranking „Best of the World 2022” jest elitarny – prezentuje zaledwie 25 miejsc, które zostają przypisane do jednej z pięciu poniższych kategorii:

  • Natura
  • Przyroda
  • Zrównoważony rozwój
  • Kultura
  • Rodzina

Łódź została zaprezentowana w trzeciej kategorii – redaktorzy dostrzegli podejmowane działania na rzecz zmiany wizerunku miasta przemysłowego i intensywnej rewitalizacji. To właśnie nowa tożsamość Łodzi powoduje, że miasto jest coraz atrakcyjniejszym kierunkiem podróży dla turystów i przyciąga inwestorów.

Łódź – drugie miejsce z Polski polecone przez zespół redakcyjny National Geographic

W przygotowanym przez redakcję National Geographic rankingu miejsc, które warto odwiedzić w 2022 r., Łódź jest jedynym miastem z naszego kraju. To duże wyróżnienie, zwłaszcza że wcześniej wyróżniony został tylko jeden polski kierunek – Puszcza Białowieska. Czytelnikom pisma to miejsce zostało przybliżone w rankingu z 2019 r. Powody nominacji były jednak inne – Puszcza Białowieska została doceniona za walory przyrodnicze.

Dostrzeżenie Łodzi przez redakcję National Geographic to najpewniej duża szansa dla miasta. Biorąc pod uwagę liczbę czytelników pisma, Łódź może zainteresować wielu turystów z różnych zakątków świata. Wzrosnąć może też popularność miasta wśród inwestorów.

W kategorii „Zrównoważony rozwój” obok Łodzi znalazły się: Zagłębie Ruhry (Niemcy), Park Narodowy Yasuni (Ekwador), Columbia River Gorge National Scenic Area (Stany Zjednoczone) i Park Narodowy Chimanimani (Mozambik).

Metamorfoza Łodzi – jak na przestrzeni lat zmieniała się Łódź?

Mimo że do dziś Łódź kojarzy się z zakładami włókienniczymi, to przez ostatnią dekadę miasto bardzo się zmieniło. Upadek przemysłu odzieżowego nie pozostał bez wpływu zarówno na kwestie ekonomiczne, jak i społeczne. Aby poradzić sobie z rosnącym bezrobociem i wyludnianiem się miasta, łódzcy włodarze zaczęli dokonywać zmian w postindustrialnym krajobrazie.

Wśród inwestycji realizowanych w ostatnich latach na terenie Łodzi wymienić można choćby:

  • Włączenie w tkankę miejską często zdewastowanych terenów poprzemysłowych – przykładem może być otwarcie Centrum Handlowego Manufaktura na terenie dawnego kompleksu fabrycznego
  • Rewitalizację budynków położonych zarówno w centrum miasta, jak i poza nim – mowa nie tylko o kamienicach mieszkalnych, ale również obiektach użyteczności publicznej
  • Działania podejmowane w celu ograniczenia emisji CO2, w tym ograniczenie ruchu samochodowego w ścisłym centrum miasta i polepszenie jakości życia mieszkańców

Zmiany, jakie mają miejsce w Łodzi, nie pozostają też bez wpływu na rynek nieruchomości – kupiona kilka lat temu kawalerka w Łodzi dziś ma większą wartość. Jednocześnie mieszkania w tej części kraju są wciąż tańsze niż w innych dużych miastach, co ma odzwierciedlenie w rosnącym zainteresowaniu wśród inwestorów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSeminarium duchowne w Poznaniu przejmuje kleryków z Bydgoszczy. To efekt spadku liczby powołań kapłańskich
Następny artykułW sobotę Puchar Tyskiej Ligi Szóstek. Za nami ostatnia kolejka