A A+ A++

Thwaites jest jednym z sześciu wielkich lodowców Antarktyki, który sklasyfikowano jako niestabilny. Jego powierzchnia wynosi ok. 182 tys. km kw. Jak informuje National Geographic, w ciągu sześciu lat prędkość jego topnienia wzrosła dwukrotnie, a w porównaniu z latami dziewięćdziesiątymi ubiegłego wieku – pięciokrotnie. Na Antarktydzie znajduje się ok. 90 proc. lodu całej Ziemi.

Zobacz wideo
Katastrofa klimatyczna. “Głupota polityków nas zaboli. Kto będzie sterował klimatem, ten będzie rządził światem”

Prof. Anna Wåhlin, oceanograf z Uniwersytetu w Göteborgu i główna autorka publikacji  opublikowanej na łamach “Science Advances”, tłumaczyła, że “najmniej znaną zmienną jest przebieg pokrywy lodowej na Zachodniej Antarktydzie”. Skorzystano więc z bezzałogowej łodzi podwodnej Ran, która wpłynęła pod niedostępne do tej pory miejsce, zwiedziła lodowiec od spodu i sprawdziła, co też “pod lodowcem piszczy”, a właściwie do niego dociera.

Łódź podwodna zdobyła cenne dane

Ran wyposażony w odpowiednie urządzenia zmierzył zasolenie, temperaturę i natlenienie prądów oceanicznych docierających pod lodowiec. Pierwszy kurs poszedł mu nadzwyczaj sprawnie, a wyniki okazały się na tyle wartościowe, że naukowcy już planują kolejną misję z jego udziałem w przyszłym roku. Ran pozwolił ustalić badaczom, że Thwaites nie bez przyczyny nosi przydomek “Lodowiec Zagłady”.

Jak informuje Anna Wåhlin, dzięki pozyskanym danym, stworzono mapę prądów morskich pod “pływającą” częścią lodowca. Odkryto pod nim głęboki przesmyk biegnący na wschód z zatoki Pine Island Bay. Do tej pory uważano, że ciepła woda nie może się tamtędy przedostawać, okazało się zupełnie inaczej. Z najnowszych badań wynika, że lodowiec od spodu opływają prądy oceaniczne trzema nowymi przejściami.

Ustalenia naukowców są niepokojące dlatego, że do badanej góry lodowej docierają ciepłe prądy, które dostarczają ciepłą wodę pod lodowiec, znacznie przyspieszają jego topnienie i powodują jego destabilizację. Zmniejsza się jego podstawa, a lodowiec szelfowy może się cofać.

Częste loty to luksusowy nawyk. Ekolodzy postulują opodatkowanie “latającej elity”

Wypływają ogromne masy wody

Podczas misji Ran przeprowadził badania przy krawędzi lodowca. Udało mu się odkryć, że w kierunku północnym wypływają stamtąd ogromne masy wody, które powstały w procesie topnienia lodowca. Naukowcy dzięki temu upewnili się o destrukcyjnej sile oddziaływania ciepłych prądów na Thwaites.

Choć Anna Wåhlin opublikowała alarmujące dane, które zmieniają postrzeganie na tempo topnienia Lodowca Zagłady, w odkryciu zauważa pozytywy: “Ważne, że zbieramy dane, które są niezbędne do stworzenia dokładnego modelu dynamiki procesów, którym podlega lodowiec Thwaites. Będziemy mogli dokładniej analizować tempo jego topnienia w przyszłości. Im lepszy sprzęt badawczy, im więcej danych, tym mniejsza niepewność co do przyszłości” – stwierdza badaczka.

Szybsze od spodziewanego topnienie lodowca Thwaites od spodu może prowadzić do wzrostu poziomu mórz i oceanów na całej Ziemi. Już dziś wody roztopowe z tego lodowca odpowiadają za 4 proc. całkowitego wzrostu poziomu mórz i oceanów. Natomiast woda z topniejących lodowców na zachodniej Antarktydzie odpowiada za 10 proc. rocznego podnoszenia się poziomu mórz i oceanów na Ziemi.

Naukowcy zwracają uwagę, że topniejące lody Antarktydy Zachodniej mogą sprawić, że poziom mórz podniesie się od 50 cm do nawet pięciu metrów. Jeśli osiągnięta zostanie górna granica, to właśnie obszar nadmorski w naszym kraju zostanie zalany. Z mapy Polski znikną Gdańsk, Malbork czy Ustka, a na świecie nie będzie już Amsterdamu czy Buenos Aires.

Źródło: Oceanographic Magazine / National Geographic / Focus / Ziemia na rozdrożu

Zapora na rzece MagpieKanadyjska rzeka uzyskała osobowość prawną. “Nie jesteśmy jej właścicielami”

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDomowe sposoby na obniżenie cholesterolu
Następny artykułZielony wodór potroi produkcję energii wiatrowej i słonecznej w Australii Południowej do 2030 roku