A A+ A++

Pochodzący z Limanowej Paweł Styrna wczoraj podczas niezapowiedzianego głosowania w Sejmie został ponownie wybrany do składu Krajowej Rady Sądownictwa. Od stycznia ubiegłego roku limanowianin przewodniczy organowi, który jest przedmiotem ostrego sporu politycznego w Polsce i tłem konfliktu z instytucjami Unii Europejskiej.

Po raz drugi posłowie, a nie – jak było wcześniej – środowisko sędziowskie, wybrali członków Krajowej Rady Sądownictwa. W głosowaniu, które dość niespodziewanie zarządzono wczoraj przed wyborem prezesa NBP, udział wzięło 457 posłów; 233 było za, przeciw – 224. Wyboru dokonano w drugim głosowaniu bezwzględną większością głosów.

Sprawie towarzyszyła burzliwa dyskusja. Posłowie opozycji mówili, że strona rządząca na ostatnią chwilę dokonała „wrzutki” do porządku obrad, wskazując ponadto, iż ich zdaniem powoływanie „neo-KRS bis” to dalsze łamanie konstytucji i pogłębianie konfliktu na tle praworządności z Unią Europejską. Z kolei przedstawiciele rządu odpowiadali “rozwścieczonej i rozkrzyczanej” opozycji, że dzięki tym działaniom Polacy odzyskali “wpływ na to, kto w Polsce może zostać sędzią”.

Według ogólnopolskich mediów decyzja o przeprowadzeniu głosowania była odkładana od tygodni, a zapadła dzień po wieczornym spotkaniu, na którym doszło do porozumienia klubu PiS z koalicjantami z Solidarnej Polski.

Na 15 członków KRS, aż 11 wybranych wczoraj zasiadało w radzie w poprzedniej kadencji. Wśród powołanych do KRS znalazł się także jej aktualny przewodniczący, pochodzący z Limanowej Paweł Styrna.

Paweł Styrna urodził się 4 marca 1971 roku w Limanowej. W latach 1990-1995 studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji, uzyskując tytuł magistra prawa. W latach 1995 – 1997 odbywał aplikację sądową w Sądzie Wojewódzkim w Krakowie, następnie został powołany na stanowisko asesora w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Podgórza. Nominację na sędziego otrzymał w 1999 roku. W lipcu 2003 roku został sędzią Sądu Rejonowego w Wieliczce. W 2007 roku był delegowany do czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Ostatnio pełnił funkcję wiceprezesa Sądu Okręgowego w Krakowie.

W marcu 2018 roku został wybrany w skład Krajowej Rady Sądownictwa na czteroletnią kadencję. Pod koniec stycznia ubiegłego roku limanowianin zastąpił na stanowisku przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa sędziego Leszka Mazura.

Organizacja Krajowej Rady Sądownictwa jest jednym z przedmiotów sporu polskiego rządu z instytucjami europejskimi, jest także krytycznie oceniana przez część środowiska prawniczego i polityków.

Autorzy ustawy, która wygasiła w 2017 r. kadencje sędziów – członków KRS, uzasadniali to koniecznością wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z czerwca 2017 r. W wyroku tym za niekonstytucyjne TK uznał przepisy regulujące zasady wyboru członków KRS przez środowisko sędziowskie oraz wprowadzające indywidualną kadencję wybieralnych członków KRS. Nowa ustawa wprowadziła nowy model wyboru sędziów do KRS – odtąd mieli oni być wybierani przez Sejm, a nie jak wcześniej – przez środowisko sędziowskie.

(Na zdjęciu przewodniczący Paweł Styrna. Fot.: KRS)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy Sącz. Nieletni odpowie za kradzież na złomowisku, a jego wspólnicy za paserstwo
Następny artykułProjekt prawa przeciwko bezkarności anonimowych policjantów