Liczne i częste trzęsienia ziemi spowodowane wydobyciem gazu sprawiły, że rząd w Amsterdamie kończy eksploatację najbogatszego złoża
16.02.2021r. 12:00
Pomimo szybkiego rozwoju w tym kraju energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii (OZE), jej przyrost zaledwie w połowie pokrywa ubytki pochodzące z gazu ziemnego. Zarówno na lądzie, jak i na morzu trwają intensywne poszukiwania nowych złóż gazu ziemnego.
Niewielkie dotąd złoża odkryte przede wszystkim na lądzie nie wyrównują ubytku z dostaw ze złoża Groningen. Pozostaje import tego surowca, który jest też utrudniony, choćby przez amerykańskie sankcje na rosyjski rurociąg, który miał uzupełnić jego ubytki.
Sytuacja ta jest tym bardziej kryzysowa, że odnawialne źródła energii nie mogą zapewnić ciągłości jej dostaw. Podobnie, jak w Polsce, Niderlandy zamierzają braki energetyczne uzupełnić poprzez budowę elektrowni jądrowych. Problem polega jednak na tym, że elektrownie te będą włączone do ruchu co najmniej za 10 lat, a braki w dostawach energii istnieją już dzisiaj.
Okazuje się, że jedną z perspektywicznych form zapobieżenia bieżącemu kryzysowi energetycznemu ma być geotermia. Mają temu sprzyjać nowoczesne technologie jej pozyskiwania. Polegają one na odejściu od klasycznych dotąd metod stosowanych w tej branży.
Choć ma być to bardzo atrakcyjna forma pozyskiwania energii, to będzie ona nadal marginalna w stosunku do istniejących potrzeb tego kraju.
Żródło: nettg.pl
Czytaj również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS