A A+ A++

Nie wiadomo, kiedy dokładnie będzie możliwy powrót do szkół. Epidemia koronawirusa zmieniła całkowicie rzeczywistość również w edukacji. Być może kolejny rok szkolny będzie mógł przebiegać w dużo spokojniejszych okolicznościach. Byłoby to bardzo cenne dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie. Tam od września funkcjonować ma niezwykła klasa.

Bartosz Lipiński

Wyjście naprzeciw oczekiwaniom młodzieży

Dzisiaj trudno mówić o konkretnych datach powrotu do szkół w bieżącym roku szkolnym, a już pojawiły się ciekawe pomysły na temat kolejnego. Od kilkunastu lat w Polsce nie jest już obowiązkowy pobór do wojska. Tymczasem jest wielu młodych ludzi i to nie tylko wśród mężczyzn, którzy swoją zawodową przyszłość chętnie związaliby z armią. Z myślą o nich kilka lat temu jedno z byłych gimnazjów w naszym mieście dysponowało klasą mundurową. Teraz oddział przygotowania wojskowego ma powstać w I LO w Augustowie im. Grzegorza Piramowicza. Kilka tygodni temu radni powiatowi podjęli uchwałę w sprawie wystąpienia do Ministra Obrony Narodowej, o wyrażenie zgody na utworzenie tego oddziału.

Starosta Jarosław Szlaszyński mówi, że uruchomienie od września oddziału przygotowania wojskowego w I LO, to wyjście naprzeciw oczekiwaniom młodzieży. Absolwenci tej klasy będę mieli łatwiejszą drogę startu do zawodowej służby wojskowej. Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom w szkole średniej, będą dodatkowo punktowani przez komisje rekrutacyjne np. aplikując do wyższych szkół wojskowych. Stało się to możliwe dzięki nowym przepisom podjętym przez MON oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Uczniowie nowego oddziału oprócz typowych lekcji dla liceum ogólnokształcącego będą mieć również dodatkowe zajęcia.

Każdy z uczniów otrzyma umundurowanie, choć jak zaznacza starosta, będzie obowiązkowe tylko na zajęciach typowo wojskowych. Młodzież będzie ćwiczyła m.in. musztrę, strzelectwo i taktykę, zdobędzie tam także wiedzę z zakresu historii wojskowości. Profil nauczania będzie służył kształceniu sylwetki młodego patrioty, który w przyszłości będzie mógł trafić do armii. Wcześniej chętne osoby musiały korzystać z możliwości edukacji w szkołach niepublicznych działających w oparciu o programy autorskie.

Dlaczego nie w Zespole Szkół Technicznych?

Na ostatniej sesji rady powiatu pojawiło się też pytanie, dlaczego taki oddział powstanie w I Liceum Ogólnokształcącym, a nie w Zespole Szkół Technicznych im. gen. Ignacego Prądzyńskiego. Radna PiS Elżbieta Puczyłowska zwróciła uwagę, że ZST zawsze był szkołą profilowaną, a ponadto taki oddział mógłby bardzo mocno podnieść zainteresowanie uczniów tą placówką. Warto podkreślić to, że ZST znajduje się na terenie historycznie pokoszarowym.

Starosta przypomina jednak, że oddział przygotowania wojskowego będzie klasą typowo licealną i realizującą program liceum ogólnokształcącego, a nie szkoły zawodowej. Jarosław Szlaszyński zwraca uwagę na fakt, że w 2003 roku na prośbę rady pedagogicznej w ZST było uruchomione liceum, do którego nie było chętnych. Włodarz powiatu mówi też, że to kierownictwo I LO wystąpiło o powstanie takiego oddziału i otrzymało pozytywną odpowiedź. To dobry wzorzec dla pozostałych placówek, żeby być aktywnym i poszukiwać pomysłów na kształcenie w nowych kierunkach, które będą przyciągać uczniów.

Ale są też bardzo dobre informacje dla ZST. Technikum mechaniczne w tej szkole zostanie objęte patronatem British American Tobacco, co może zwiększyć atrakcyjność tego kierunku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGaleria: Wrocławskie Stare Miasto w czasie epidemii
Następny artykułKolejna akcja rozdawania maseczek w Olecku