A A+ A++

W piątek (18 marca) Leszek Kwaśniewski przejął obowiązki od Piotra Czerwińskiego, który po dziewięciu latach pracy w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie zdecydował, że nie będzie już nim kierował. Nowy menadżer lecznicy zapowiada, że wystartuje w konkursie na dyrektora.

Leszek Kwaśniewski jest z wykształcenia prawnikiem. Jak tłumaczy, ma 5-letnie doświadczenie w zarządzaniu szpitalami. Najpierw, od 2016 do 2019 roku kierował Szpitalem Specjalistycznym w Mielcu. Obecnie zajmuje stanowisko dyrektora Szpitala Powiatowego w Lubaczowie. Do czasu wyłonienia nowego dyrektora lubaczowskiej lecznicy będzie łączył kierowanie obiema placówkami.

Myślę, że stanie się to szybko i będę pracował już tylko w Krośnie – mówi.

Pełnienie obowiązków dyrektora naczelnego krośnieńskiego szpitala Leszek Kwaśniewski ma powierzone do czasu powołania jego nowego menadżera, co powinno nastąpić nie później niż do 15 września. W tej sprawie zarząd województwa podkarpackiego rozpisze konkurs.

Zamierzam w nim wystartować – zapowiada Leszek Kwaśniewski.

W piątek (18 marca) p.o. dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie spotkał się z dziennikarzami. Na wstępie podziękował Piotrowi Czerwińskiemu za wytrwałość w prowadzeniu szpitala przez długi czas.Mam nadzieję, że okażę się jego godnym następcą – mówi.

Leszek Kwaśniewski przyznaje, że sytuacja krośnieńskiej lecznicy nie jest najlepsza. – Ale konsekwentna polityka oszczędnościowa i pozyskiwanie dodatkowych przychodów pozwolą w perspektywie ograniczyć koszty bieżącego finansowania szpitala – mówi.

Obecne zadłużenie szpitala w Krośnie przekracza 50 mln zł.Ale można je oceniać na kilka sposobów – tłumaczy Leszek Kwaśniewski. Dodaje, że dla niego najistotniejszym elementem są zobowiązania przeterminowane. Te wynoszą 16-17 mln zł. – Miałem do czynienia z dwoma szpitalami, wiem, że żeby dokonać sensownej oceny nie wystarczy popatrzeć na suchy wynik finansowy – mówi.

Zapewnia, że nie są zagrożone wynagrodzenia dla pracowników, składki ZUS oraz pieniądze na kontrakty dla lekarzy.

Szansą na poprawę sytuacji finansowej szpitala może być kredyt zaciągnięty w Banku Gospodarstwa Krajowego. – Jeżeli pozyskamy 23 miliony złotych, spłacimy zobowiązania przeterminowane i będziemy mieć chwilę oddechu na zrównoważenie wpływów z tytułu kontraktu z NFZ z wydatkami bieżącymi – tłumaczy Leszek Kwaśniewski.

Dodaje, że podstawowym warunkiem będzie realizacja programu naprawczego. – Dokument jest w końcowej fazie doprecyzowania – mówi. – Później będzie zależało od konsekwencji dyrekcji i zarządu szpitala czy ten program uda się wykonać, w jakim czasie i z jakimi konsekwencjami finansowymi.

Priorytetem jest pacjent

Leszek Kwaśniewski mówi, że zdaje sobie sprawę z tego, że zmiana dyrekcji budzi niepokoje wśród pracowników. – Chcę ich przekonać do polityki, którą będę chciał stosować. Zależy mi na tym, żeby szpital pracował dla mieszkańców Krosna i powiatu krośnieńskiego – tłumaczy.

P.o. dyrektora zaznacza, że dla niego leczenie i zaopatrywanie chorych ma absolutny priorytet.Chcę zapewnić, że żaden pacjent nie wyjdzie z tego szpitala niezaopatrzony, nawet pomimo tego, że szpital będzie mógł mieć z tego tytułu problemy finansowe czy zwiększy się przez jakiś czas zadłużenie – mówi.

Czy będą zmiany organizacyjne?

Żeby mówić o nich konstruktywnie, muszę się zapoznać z aktualną strukturą i wychwycić te elementy, które byłyby do poprawy – tłumaczy Leszek Kwaśniewski.

Dodaje, że ma zaplanowane spotkania z pracownikami i związkami zawodowymi. Zapowiada, że przystąpi do rozmów i negocjacji z lekarzami.Mam nadzieję, że nasze oczekiwania będą na tyle zbieżne, że dojdziemy do porozumienia – mówi. Przyznaje też, że prowadzi rozmowy z lekarzami, którzy mogliby rozpocząć pracę w krośnieńskim SOR.

Leszek Kwaśniewski przyznaje, że nie ma na razie oficjalnie nikt z uchodźców nie zwrócił się oficjalnie o zatrudnienie w krośnieńskim szpitalu. – Jeżeli będziemy mieć sygnały ze strony personelu z Ukrainy, że chcieliby znaleźć u nas zatrudnienie, na pewno, w zależności od potrzeb, będę na ten temat rozmawiać – mówi.

Autor: Tomasz Jefimow
Zdjęcia: Tomasz Jefimow

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus w Polsce. Zmarło 119 osób z Covid-19
Następny artykułStara kapliczka słupkowa w Kamionce (część Orzechówka)