A A+ A++

Nie wolno śmiecić, palić odpadów, niszczyć drzew i urządzać ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych. To tylko kilka zasad, o których przypomnieli dziś drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 7, którzy odwiedzili Filię nr 3 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej. Pretekstem do rozmowy o środowisku i ekologii była książka „Baśń o dębowym sercu”, którą przybliżył dzieciom jej autor, Artur Jasiński.

„Baśń o dębowym sercu” opowiada o Antku, który żyje w ogarniętej przez suszę i nieurodzaj wsi. Nikt z jej mieszkańców nie wie, dlaczego zielona niegdyś okolica stała się tak jałowa. W krytycznym momencie Antoś postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Wykazuje się odwagą, by stanąć twarzą w twarz ze strasznym, potężnym i magicznym dębem, a potem udać się w podróż na spotkanie z czarnoksiężnikiem Agenorem. Młodzi świdniczanie dowiedzieli się, co mogą robić, by tak, jak Antek, dbać o środowisko i własne otoczenie. Przekonali się też, że nie trzeba nosić peleryny, by zostać super bohaterem. Czasem wystarczy zwykły, mały gest.

Podczas spotkania autor baśni opowiedział również co zainspirowało go do jej napisania: – Jestem tatą 12-letniego Adasia i 10-letniej Alicji. Gdy byli mali, czytałem im do snu. Któregoś razu moja córka powiedziała, że nie chce już słuchać swojej ulubionej bajki i poprosiła o inną. Zacząłem wymyślać historie o gnomach, rycerzach i księżniczkach. Tak spędzaliśmy kolejne wieczory. Któregoś razu żona zaproponowała, żebym napisał książkę dla dzieci. Pomyślałem, że to dobry pomysł, ale nie wiedziałem jak się do tego zabrać. Zacząłem szukać o tym informacji czytając i słuchając wywiadów z innymi pisarzami. Wymyśliłem, że napiszę książkę, której akcja będzie działa się w cyrku, ale długo mi nie wychodziło. Stwierdziłem jednak, że nie wolno się poddawać. Któregoś dnia, odprowadzając córkę do przedszkola obserwowałem co dzieje się wokół nas. Przechodząc koło drzewa wpadłem na pomysł, że właśnie ono będzie świetnym bohaterem książki. Nadałem mu cech ludzkich, magicznych mocy i udało się! Gdy wróciłem do domu, poczułem wenę. Nie mogłem oderwać się od pisania.

Spotkanie było też pretekstem do zachęcenia dzieci, by częściej sięgały po książki.

– Książki pozwolą wam odkryć różne wspaniałe światy, ale też nauczą was zasad ortografii – przekonywał Artur Jasiński.

Zwieńczeniem wydarzenia było wspólne czytanie książki i konkurs wiedzy o lekturze. Chętni mogli też kupić książkę i zdobyć autograf pisarza.

Informacje o wszystkich wydarzeniach w naszym mieście oraz aktualny repertuar Kina Lot znajdziecie w Kalendarzu Wydarzeń.

Artur Jasiński Biblioteka ekologia Filia nr 3 Głos Świdnika ksiażka spotkanie autorskie Świdnik

Artykuł przeczytano 96 razy

Last modified: 24 września, 2021

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKobieta sprawdziła lektury szkolne swoich dzieci. Znalazła w nich treści pedofilskie
Następny artykuł30-lecie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego (zdjęcia)