A A+ A++

Lekarze szacują, że w niektórych przypadkach zajmie to nawet miesiące, ale próba wąchania przynajmniej 4 różnych aromatów dwa razy dziennie, może pomóc szybciej i w pełni wrócić do zdrowia, bez niechcianych skutków ubocznych. Te ostatnie to niestety standard w przypadku terapii sterydowej, która jest obecnie zalecana – wynika to stąd, że sterydy dość powszechnie przepisuje się w przypadku stanów zapalnych nosa, gdzie sprawdzają się bardzo dobrze. Tyle że przyczyna covidowej utraty węchu jest inna, a sterydy zdają się niekoniecznie na nią działać, dlatego też naukowcy wzywają do ich porzucenia w tym przypadku. Szczególnie że mają wiele skutków ubocznych, czasem równie uciążliwych, co leczone nimi schorzenie, jak wahania nastroju, zatrzymywanie płynów czy wysokie ciśnienie.

W zamian badacze polecają wspomniany trening węchowy, który często przynosi pozytywne rezultaty po infekcjach wirusowych, na skutek których doszło do utraty węchu: – Jako grupa ekspercka usilnie namawiany do wzięcia pod uwagę treningu zapachowego. Nie ma on żadnych skutków ubocznych i jest tani w stosowaniu. Co więcej, jest jedyną dostępną terapią… potwierdzoną przez liczne badania – czytamy w ich oświadczeniu. Oczywiście, trudno porównywać skuteczność obu form leczenia w przypadku Covid-19, bo takie badania nie zostały jeszcze przeprowadzone, ale prawdą jest, że pomysł treningu węchowego jest z nami od dość dawna i często był stosowany z dobrym skutkiem przy innych infekcjach objawiających się utratą węchu. 

Dla przykładu w 2020 roku przeprowadzono porównania potencjalnych terapii dla powirusowej utraty węchu z udziałem treningu węchowego, sterydów, medykamentów do stosowania na skórę, akupunktury i leków niesterydowych podawanych doustnie – bazując na dowodach można śmiało powiedzieć, że spośród nich to właśnie trening węchu powinien być polecany jako pierwszy krok. Obecnie kwestia ta wydaje się zaś bardziej paląca niż kiedykolwiek wcześniej, bo ok. 60% osób chorujących na Covid-10 doświadcza problemów z węchem, a u 10% objawy nie ustępują przez długie tygodnie czy miesiące. 

Na szczęście jest nadzieja na pełne wyzdrowienie, bo jak sugerują świeże badania z początku tego roku, w których udział wzięło 1363 pacjentów covidowych, po 6 miesiącach 95% z nich całkowicie odzyskało swój zmysł, a jednym z zaleceń dla nich był właśnie przeprowadzany dwa razy dziennie trening węchowy. Ilu z nich fakty … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚwięto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Pińczowie. Będą skromne uroczystości 
Następny artykułNakradł perfum na ponad 5,5 tys. zł