A A+ A++
Reklama

Budynki wielorodzinne nie są niezniszczalne. Trzeba je utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym.  Zarządca nieruchomości może być odpowiedzialny za to, że w wyniku wystąpienia niebezpiecznych czynników zewnętrznych budynek został uszkodzony, co mogło spowodować zagrożenie dla życia lub zdrowia jego mieszkańców.

Reklama

Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Legionowie podjęła szereg działań mających na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Wstrzymane zostały w związku z tym m.in. przeglądy w lokalach (gazowe, elektryczne, wentylacyjne i hydrauliczne).

Przepisy prawa budowlanego nakazują zarządcom nieruchomości przeprowadzanie okresowych kontroli.
Zgodnie z prawem minimum raz w roku należy też sprawdzać instalacje i urządzenia służące ochronie środowiska, instalacje gazowe, przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne). Rzadziej, bo raz na pięć lat, zarządcy nieruchomości muszą sprawdzać stan techniczny i estetykę budynku oraz jego otoczenia.

Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących kontroli stanu budynków grozi sankcjami. Tak samo traktowane jest utrzymywanie obiektów w złym stanie technicznym i niezapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom.

W przypadku szkody ubezpieczyciele bardzo restrykcyjnie opierają się na przepisach prawa budowlanego. Towarzystwa ubezpieczeniowe zastrzegają w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), że mogą nie wypłacić odszkodowania, jeśli do zdarzenia doszło w następstwie niewykonania obowiązkowych przeglądów technicznych lub kontroli okresowych budynku.

W legionowskiej spółdzielni oferowany jest pakiet ubezpieczeniowy Towarzystwa Ubezpieczeń UNIQA, tzw. ubezpieczenie „przy czynszu”. Jest to pakiet skierowany m.in. do spółdzielni mieszkaniowych i innych podmiotów zarządzających zasobami mieszkaniowymi.

W związku z niewykonywaniem przeglądów okresowych w budynkach SMLW poprosiliśmy firmę UNIQA o komentarz.

Ubezpieczyciel odpowiada

W związku z wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce brak okresowych przeglądów technicznych budynku, których przeprowadzenie nie było możliwe ze względu na panujący stan, nie będzie uznawany za podstawę odmowy wypłaty odszkodowania. Dotyczy to likwidacji szkód, do których doszło po 13 marca 2020 r.
Wyłączenie odpowiedzialności UNIQA z tego tytułu w ogólnych warunkach ubezpieczenia nie będzie mieć zastosowania, pod warunkiem, że:

  • data wymaganego okresowego przeglądu technicznego przypadała po 13 marca 2020 r.,
  • przyczyną szkody nie był brak należytego utrzymania stanu nieruchomości, który wynikałby z wcześniejszych zaniedbań,
  • ubezpieczony zastosował się do zaleceń wynikających z poprzednich przeglądów technicznych i terminowo wprowadził wymagane zmiany.

Złagodzenie wymogów w tym zakresie jest czasowe i uzależnione od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

UNIQUA

/Janusz Baranowski/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXXIII Sesja Rady Powiatu Garwolińskiego – 22 maja 2020 r.
Następny artykułRybniccy siatkarze wznowili treningi