A A+ A++

Miasto Lębork wystąpiło do Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa o środki na budowę nowych mieszkań pod wynajem z opcją dojścia do własności. Umożliwił to niedawno przyjęty przez rząd tzw. Pakiet Mieszkaniowy. Jego celem jest poprawa dostępności mieszkań poprzez nowe inwestycje mieszkaniowe pod wynajem przez Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM). Za realizację zadania w Lęborku odpowiada miejska spółka – Lęborskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Budując mieszkania na nowych zasadach i korzystając z pełnego dofinansowania, wkładem miasta jest jedynie grunt. To około 5-6% wartości całej inwestycji. Miasto poprzez swoją spółkę odpowiada także za koordynację wszystkich działań. Korzystne warunki finansowania pozwolą niskim kosztem zaproponować lęborczanom o średnich dochodach pierwsze mieszkanie.

– Po wybudowaniu w ostatnich latach 200 mieszkań komunalnych z dopłatami BGK przystępujemy do nowego programu skierowanego do naszych mieszkańców – wyjaśnia burmistrz Lęborka Witold Namyślak. – To oferta na pierwsze mieszkanie m.in. dla młodych małżeństw lub osób chcących założyć rodzinę. Mieszkańcy Ci posiadają za wysokie dochody na przydział mieszkań komunalnych lub socjalnych, a za małe, by wziąć komercyjny kredyt. Grupa ta obecnie najczęściej wynajmuje mieszkania. Teraz będzie miała szansę na zamieszkanie w nowych mieszkaniach o umiarkowanych kosztach najmu, z opcją dojścia po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach do własności. Znaczące  dotacje oraz wkład własny przyszłych najemców są korzystne także dla budżetu miasta. Pozyskanie na miejskie budownictwo w najbliższych latach kilkunastu milionów złotych dotacji i dofinansowań pozwoli na wybudowanie w tym systemie wielu tanich mieszkań oraz da pracę wielu lokalnym firmom budowlanym. 

Koszt budowy wielorodzinnych budynków sfinansowany zostanie z dotacji, dofinansowań oraz partycypacji przyszłych mieszkańców:

  • dotacja 10% wartości inwestycji ze środków Rządowego Funduszu rozwoju Mieszkalnictwa,
  • dotacja 25% wartości inwestycji oraz 10% wartości gruntu z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego,
  • partycypacja przyszłych lokatorów (15-30% wartości lokalu ok. 50-60 tys. zł)
  • preferencyjno-zwrotny kredyt (30%) z Banku Gospodarstwa Krajowego (spłacany przez lokatorów w czynszu).

Zasady programu mieszkaniowego zakładają, że mieszkańcy za 20-25% wartości mieszkania mogą po 15 lub 30 latach nabyć prawo własności lokalu. Możliwe są też formy tradycyjnego najmu czasowego.

Planuje się, że pierwsze mieszkania pod wynajem w Lęborku mają być gotowe w roku 2023. Burmistrz Lęborka Witold Namyślak, za akceptacją Rady Miejskiej złożył wnioski o pierwsze dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

W pierwszym etapie budowa wielorodzinnych domów pod wynajem planowana jest w następujących lokalizacjach:

  • Obrońców Wybrzeża 1 (na działce Skarbu Państwa wspólnie z Krajowym Zasobem Nieruchomości) – 40 lokali z windą i podziemną halą garażową.
  • Mieszka I bis (ok. 35 lokali z windą w dwóch budynkach)
  • Stryjewskiego 12 – (16 lokali z windą)

W dalszej perspektywie nowe mieszkania planuje się wybudować na działkach przy ulicach Stryjewskiego 56/57 oraz przy Konopackiej. W ramach realizacji pierwszych budynków zlecono pierwsze prace projektowe. Po ich zakończeniu i uzyskaniu pozwolenia na budowę ogłoszone zostaną przetargi na wykonawstwo.

Zasady przyznawania mieszkań określi regulamin. Warunkiem przystąpienia do programu będzie brak tytułu do mieszkania na terenie Lęborka. Nabór do nowego systemu mieszkań pod wynajem ruszy w roku 2022. Program skierowany jest także do pracodawców, którzy w ten sposób mogą uzyskać mieszkania dla swoich pracowników.  

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAtak na parę LGBT+ przy Piotrkowskiej. Szarpał i opluł dziewczyny trzymające się za ręce. Jest wyrok
Następny artykułW Częstochowie: Swastyka i symbol SS na Pomniku Pamięci Żydów Częstochowian (zdjęcia)