A A+ A++

Już od 40 lat Sekretarz Generalny ONZ stoi na czele wszystkich pomysłów, projektów, poczynań na rzecz pokoju. I tak, mamy 50 dzwonów pokoju, mamy białe gołębie symbolizujące pokój i mamy coroczne hasła promujące ideę pokoju.
Oto niektóre z nich:
2019 „Działania na rzecz klimatu i pokoju”, 2020 „Razem kształtować pokój”, 2021 „Powstańcie dla bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego świata”, 2022 „Koniec rasizmu. Budowanie pokoju”.
W tym roku Międzynarodowy Dzień Pokoju przypada w czasie kolejnego kryzysu ludzkości:
konflikty zbrojne wymykają się spod kontroli, pandemia COVID-19 wciąż chce pogrążyć nasz świat w chaosie, pogarsza się sytuacja klimatyczna, nierówności pogłębiają się, pogłębia się też ubóstwo, nieufność i podziały rozdzielają ludzi w czasach, gdy solidarność i współpraca są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Jako rodzina ludzka stoimy przed trudnym wyborem: Pokój lub wieczne niebezpieczeństwo. Musimy wybrać pokój!.

Na konkursy wpłynęło bardzo dużo prac. Niektóre szkoły zorganizowały u siebie własne konkursy, a najlepsze prace zostały przekazane do konkursów miejskich. W pierwszym konkursie dzieci (z klas I do IV) miały za zadanie wykonać pracę plastyczną w formie rysunku papierowego formatu A4 dowolną techniką na temat „Sami chcemy budować i kształtować pokój na świecie”.

Jury konkursu: Krystyna Sokół, Izabela Waszak, Zofia Adamiak

Wyniki pierwszego konkursu:

u góry po lewej – praca Michała Fortuny, na czarnym tle – praca Leny Puczel, praca Miłosza Marca, praca Alicji Jachymek

I miejsce: Michał Fortuna SP1, Alicja Jachymek SP13, Miłosz Marzec SP1, Lena Puczel SP7;

u góry po lewej – praca Dmytro Shkoda , obok – praca Oliwer Kowalski, u dołu – praca Filipa Walaszczyka

II miejsce: Piotr Marzec SP3, Oliwer Kowalski SP7, Dmytro Shkoda SP1, Filip Walaszczyk SP3;

u góry po lewej – praca Janka Tukaja, obok – praca Wiktora Kurasza, u dołu po lewej – praca Zuzanny Jędrzejek, obok – praca Poli Kozakiewicz

III miejsce: Zuzanna Jędrzejek SP13, Pola Kozakiewicz SP7, Wiktor Kurasz SP7, Janek Tukaj SP3;

Drugi konkurs dla młodszej młodzieży (z klas V do VIII) polegał na wykonaniu zdjęcia lub pracy w dowolnym komputerowym programie graficznym i dostarczenie grafiki wydrukowanej na papierze formatu A5 na temat „Działania na rzecz pokoju w Jaworznie”.

po lewej praca Mateusza Gucika, obok praca Seweryna Kapci

Wyniki drugiego konkursu:
I miejsce: Mateusz Gucik SP1;
II miejsce: Seweryn Kapcia SP1;

W konkursach wzięły dzieci ze szkół: SP1, SP3, SP7, SP13. Nagrody na konkursy zasponsorowały: Urząd Miejski Jaworzno, ZM LOK Jaworzno, Klub Przyjaciół Książek Anny Sokół, PCZ.

Laureaci z ZSP1
Laureaci z SP 3
Laureatka z SP 7
Laureatka z SP 13

ZM LOK Jaworzno i Klub Przyjaciół Książek Anny Sokół dziękuje wszystkim dzieciom i młodzieży za wzięcie udziału w konkursach. Wszystkie prace są bardzo dobre ( tylko dwie: Konrada P. i Filipa S. są pozakonkursowe – nie spełniły warunków konkursów). Zaangażowanie dzieci w ukazaniu swoich uczuć i pragnień w konkursowych pracach wydatnie obrazuje problem budowania i kształtowania „globalnego pokoju” w ich „dziecięcym, małym” świecie. ZM LOK Jaworzno już zaprasza wszystkich uczniów z jaworznickich szkół do następnych konkursów.

Krystyna Sokół
ZM LOK Jaworzno

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPłonące samochody w Grodzisku Mazowieckim. Policja podejrzewa podpalenia
Następny artykułWypadek w Baboszewie i zdarzenie na DK7