A A+ A++

Dekoracje świetlne do ogrodu Fot. Shutterstock

Lampy LED solarne ‘’do zadań specjalnych’’

Oświetlenie LED czerpiące energię ze słońca wciąż jeszcze, bardzo zresztą niesłusznie, uchodzi za rozwiązanie będące półśrodkiem – nie dość jasno oświetla przestrzeń, raczej sezonowe i często niezbyt trwałe. Być może jeszcze kilka lat temu wybór w tej kategorii produktów był niewielki. Rozwój rynku sprawił, że obecnie mamy do wyboru wielką różnorodność solarnych lamp LED ulicznych, latarni ogrodowych, reflektorów i innego rodzaju produktów do podświetlenia pokaźnych przestrzeni wokół domu. Prawda, że wciąż są one uzależnione od czerpania energii ze słońca, ale jej pożytkowanie w najnowszych modelach jest całkiem oszczędne, co sprawia, że lampy LED solarne coraz bardziej zagrażają tradycyjnemu oświetleniu.  

Na co zwracać uwagę wybierając zewnętrzne lampy LED?

Dekoracje świetlne do ogroduDekoracje świetlne do ogrodu Fot. Shutterstock

Bardzo cenionym parametrem lamp LED solarnych, których zadaniem jest oświecanie przydomowych powierzchni, będzie skrócony czas ładowania i jego mała zależność od pogody. Dawniej stosowano w zasadzie tylko panele polikrystaliczne, które pozwalały na ładowanie się urządzenia wyłącznie w słoneczne dni. Obecnie, szczególnie w drogich lampach LED, montuje się panele monokrystaliczne. Czas ładowania jest krótszy i może się ono odbywać także przy relatywnie niewielkim poziomie nasłonecznienia. Ważny jest też sprawny akumulator – obecnie bardzo chwalone są nowoczesne urządzenia litowo-żelowo-fosforanowe. Nie dziwi też ‘’system awaryjny’’ w przypadku bardzo małej dawki promieni słonecznych – można znaleźć modele z portem USB, który w kryzysowej sytuacji pozwala na ładowanie zewnętrzne.  

Lampa LED z czujnikiem ruchu i możliwością konfiguracji

Bardzo często oszczędność energii może być w przypadku lampy LED nieco inaczej zachowana. Zwłaszcza w przypadku reflektorów, oświetlenia ścieżek lub lamp ulicznych nie ma powodu, aby świeciły się przez całą noc. Odpowiednio ustawiony czujnik ruchu może być znacznie lepszym rozwiązaniem. Lampy LED solarne, które posłużyć mogą np. przy oświetleniu wejścia czy bramki, dobrze służą również dzięki możliwości zmiany natężenia światła. Już za kilkadziesiąt złotych można kupić modele z pilotem, które pozwalają na ustawienie trybu 100 proc. jasności, ale też np. 50 proc. Zwykle ta ostatnia wartość pozwala na to, aby dostatecznie poprawić widoczność oświetlanego miejsca, jednocześnie pozwala jednak oszczędzać baterię.

Lampa LED uliczna i oświetlenie elewacji

Warto dodać jeszcze, że lampy LED uliczne i służące do oświetlenia elewacji mają kilka dodatkowych atutów, którymi przewyższają tradycyjne modele elektryczne. Przede wszystkim ich zastosowanie nie wymaga tworzenia kosztownych i problematycznych instalacji elektrycznych. Wyposażona w panel z kilkumetrowym przewodem lampa LED tego rodzaju może być ustawiona w dowolnym miejscu ogrodu i od razu jest gotowa do działania. Droższe lampy uliczne wyposaża się też w systemy antykradzieżowe – przydatne wówczas, gdy chcemy je umiejscowić na krawędzi działki od strony drogi. Kinkierty oświetlające dom są z kolei proste w montażu i nie wymagają dużej ingerencji w elewację.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Terapia to nie wstyd” na Placu Chopina
Następny artykułWarszawa znajdzie się w strefie czerwonej? Rzecznik resortu zdrowia odpowiada