„Złote Termy” w Lądku-Zdroju mają się stać magnesem przyciągającym do tego uzdrowiskowego miasta turystów spragnionych luksusu relaksu w wodach geotermalnych, a te są – o czym informowaliśmy w naszym portalu – bezcennym skarbem dolnośląskiego kurortu.
Po dwóch latach prac zleconych przez miejscowy samorząd powstała dokumentacja, na podstawie której będzie mógł powstać obiekt, jakiego jeszcze nie ma w naszym regionie. Na wielofunkcyjny areał złożyć się mają baseny rekreacyjne zewnętrzne i kryte, odrębny pełnowymiarowy basen sportowy, sektor saun i fizjoterapii oraz ścianki wspinaczkowe. Ma też powstać sektor konferencyjno-biurowy na ok. 300 miejsc i duży parking na ok. pół tysiąca samochodów. Cały kompleks ma się nazywać „Złote Termy”, aby skojarzyć go z pobliskimi Górami Złotymi, a architektura ma się wpisywać w górskie otoczenie, a nawet trasy spacerowe wewnątrz kompleksu mają być usytuowane w plenerze, aby zachować istniejący układ zieleni miejskiej.
Według nieoficjalnych informacji, „Złote Termy” mają być budowane w partnerstwie publiczno-prywatnym i będą mieć funkcje rekreacyjne i rehabilitacyjne. Kompleks miałby być czynny przez dwanaście miesięcy i zasilany energią elektryczną z farmy fotowoltaicznej oraz paneli słonecznych ulokowanych na dachach obiektu. Wody termalne byłyby pobierane z odwiertu, który za ponad 20 mln zł wykonano w 2019 r. i w całości sfinansowano z budżetu państwa. Już po potwierdzeniu istnienia złóż geotermalnych przeciw ich zastosowaniu w gospodarce komunalnej zaprotestowało Uzdrowisko Lądek-Długopole, dla którego te właśnie złoża stanowią podstawę codziennej działalności na rzecz kuracjuszy.
Koncepcja „Złote Termy Lądek-Zdrój” przygotowała pracownia architektoniczna Studio Projektowe Spart w Bytomiu. W serwisie społecznościowym tej firmy czytamy między innymi: Oto jeden z naszych najnowszych projektów. Celem projektu „Złotych Term” w Lądku-Zdroju było stworzenie atrakcyjnej przestrzeni rekreacyjnej, zapewniającej kompleksową obsługę w zakresie odpoczynku, regeneracji, kuracji leczniczych oraz miejsca rozwoju ruchowego.
Zbliżony w założeniach zespół kąpieliskowo-rekreacyjny projektowała już w latach 2007-2009 gmina Ząbkowice Śląskie. Tam, w miejscu obecnie wyłączonego z eksploatacji starego basenu okrytego miał być wybudowany obiekt sportów wodnych, którego zasilanie miało być również oparte o geotermię, o czym informowaliśmy w naszym portalu. Po roku 2010 r. tamtejszy samorząd zmienił kierunek i ostatecznie w 2020 r. wybudowano w innej lokalizacji tylko kryty basen, które zasilanie oparte jest o gaz i energię elektryczną, a w 2022 r. dobudowano jako aneks saunarium. W ubiegłym roku do grona miast sięgających po naturalne zasoby energii cieplnej dołączyła Głuszyca, co sygnalizowaliśmy w naszym portalu. Koszt odwiertu w tym mieście pokryje w całości Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a dalszym efektem byłoby dostarczanie ciepła systemowego do mieszkań w Głuszycy.
Wizualizacje: SPART Studio Projektowe – Facebook
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS