A A+ A++
Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach posadził kilka sadzonek tzw. drzewa tlenowego. To wyhodowany sztucznie przez hiszpańskich naukowców gatunek, którego głównymi cechami są szybki wzrost i pochłanianie dużej ilości dwutlenku węgla.

Na razie są ledwo widoczne. Mają około 15-20 cm wysokości. Jednak już za kilka miesięcy mają mieć nawet kilka metrów. Drzewo tlenowe to najszybciej rosnące drzewo na świecie. Zostało stworzone z połączenia dwóch gatunków paulowni. Sadzonki nie można otrzymać inaczej niż poprzez sztuczną hodowlę.

KZGM posadził je w dwóch miejscach. Cztery sadzonki zostały posadzone przy placu zabaw pomiędzy ulicami Cynkową i 1 Maja, a jedna przy ul. Grażyńskiego.

Sama idea sprowadzenia tych roślin do Katowic narodziła się po międzynarodowej konferencji, organizowanej co roku przez Zakład Zieleni Miejskiej. Na wspomnianym wydarzeniu jeden z prelegentów opowiadał właśnie o drzewach tlenowych. Jego wykładu słuchał m.in. dyrektor KZGM Marcin Gawlik, który stwierdził, że warto spróbować posadzić w Katowicach te rośliny. W związku z tym, że nieznany jest jeszcze wpływ tych drzew na ekosystem, Państwowa Rada Ochrony Przyrody negatywnie zaopiniowała możliwość tworzenia na terytorium Polski plantacji tych drzew. W Katowicach plantacji nie będzie, a jedynie małe skupisko i pojedyncza sztuka w innym miejscu.

Drzewa tlenowe tworzą gęste korony, a ich liście są bardzo duże. Pochłaniają duże ilości dwutlenku węgla i produkują nawet 10 razy więcej tlenu niż inne gatunki drzew.

Sadzi się bardzo małe sadzonki, które jednak w ciągu roku mogą urosnąć do 3 metrów. Co ciekawe, po pierwszym sezonie najlepiej jest je ściąć na wysokość 5 cm, wtedy roślina będzie rosła jeszcze szybciej. Po 6 latach może osiągnąć 16 metrów przy średnicy wynoszącej około 30 centymetrów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmiana organizacji ruchu na al. Solidarności od 19 czerwca. Czynny będzie tylko jeden pas ruchu
Następny artykułJuż 15 lat zajmują się naszymi odpadami i uświadamiają, że to cenne surowce. Jubileusz Czystego Regionu