A A+ A++

23 września to ważna data w historii Ziemi Kuźnickiej. Tego dnia w 1920 roku – po wielodniowych zaciętych walkach w trakcie Operacji Niemeńskiej – z Kuźnicy oraz okolicznych wsi zostali wyparci w kierunku Grodna żołnierze Armii Czerwonej.


Na tym ważnym odcinku frontu walczyła 21 Dywizja Górska wspierana przez pociągi pancerne: „Paderewski” i „Poznaniak”. Szczególnym męstwem wykazali się żołnierze z 2 Pułku Strzelców Podhalańskich. Także walczący w pobliżu Klimówki i Zaśpicz żołnierze z 3 i 4 Pułku tej Dywizji bohatersko wypełniali swoje zadania. Zwycięstwa były okupione wielką danina krwi. Polegli żołnierze zostali pogrzebani w zbiorowych mogiłach na cmentarzu parafialnym w Klimówce (kilkudziesięciu) oraz na cmentarzu parafialnym w Kuźnicy (kilkunastu). Pojedyncze mogiły żołnierskie można spotkać w różnych miejscach Ziemi Kuźnickiej m.in. w Mieleszkowcach. W pobliżu skrzyżowania dróg są pochowani dwaj żołnierze: szer. Jakub Sołtys z Limanowej i szer. Józef Szymczak z Łodzi. Rok temu, w czasie obchodów 100 rocznicy Bitwy Niemeńskiej mogiłę nawiedziła rodzina pierwszego z wymienionych bohaterskich żołnierzy. Dowiedzieli się oni przypadkowo z internetu, że ich krewny od wieku spoczywa w Mieleszkowcach.

„Wczoraj z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej oraz Krzysztofa Pawłowskiego – radnego powiatowego, grupa mieszkańców Ziemi Kuźnickiej odwiedziła wspomniane miejsca pamięci narodowej, oddając hołd Obrońcom Ojczyzny. Złożono wiązanki kwiatów, zapalono znicze oraz w krótkiej modlitwie polecono ich dusze miłosiernemu Bogu. Cześć i chwała Bohaterom” – piszą w mailu inicjatorzy akcji. 

We wrześniu 1939 roku do Kuźnicy wkroczyły oddziały armii sowieckiej. Na powitanie wrogiego wojska nielojalni obywatele RP (członkowie nielegalnej w okresie międzywojennym Komunistycznej Partii Zachodniej Białorusi) wybudowali na ulicy przed kościołem bramę triumfalną, obwieszoną transparentami z tekstami opluwającymi walczącą Polskę. Według świadków, publiczne demonstrowanie radości z powodu upadku „pańskiej Polski”, trwało kilka dni. Z dumą należy podkreślić, że w tej haniebnej „fecie” nie wziął udziału żaden kuźniczanin narodowości polskiej. W tym czasie ok. 45 proc. mieszkańców Kuźnicy stanowili Żydzi. W takim klimacie kończyła się na tym terenie życzliwa współpraca różnych grup etnicznych, religijnych itp. 

KP
opr. (or)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFormula Rossa: Kolejka tak szybka, że trzeba założyć gogle
Następny artykułBędą ostrzejsze kary dla pijanych kierowców