A A+ A++

Kwas hialuronowy jest obecnie kosmetycznym standardem. Ciężko wyobrazić sobie, żeby profesjonalny preparat nie miał go w składzie.

Przy jego stosowaniu istnieje znikome ryzyko komplikacji, ma też niewiele przeciwwskazań. Za to spektakularnie nawilża i wygładza. Co jeszcze musisz o nim wiedzieć?

Kwas hialuronowy to substancja nie tylko powszechnego użytku, stosowana na co dzień w kremach ochronnych (np. Bielenda SPF 50). Na szeroką skalę sięga się po niego także w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej, gdzie wykorzystuje się go w zabiegach odmładzających lub chociażby przy powiększaniu ust metodą iniekcji w znieczuleniu miejscowym. Skąd w ogóle fenomen tego związku organicznego?

Kwas hialuronowy – właściwości i działanie

Kwas hialuronowy to naturalnie występująca w naszym organizmie sól sodowa (hialuronian sodu). Jego główne zadanie to wiązanie wody na poziomie skóry właściwej, ale też zapewnianie odpowiedniej lepkości mazi znajdującej się w stawach.

W kosmetykach wykorzystuje się jego zdolność do nawilżania, ujędrniania i wygładzania ciała. Pomaga utrzymać włókna kolagenowe i elastynowe w odpowiednim napięciu, do tego sprawdza się jako skuteczny wypełniacz różnego rodzaju zmarszczek: zarówno głębokich bruzd (np. nosowo-wargowa, lwia), jak i drobniejszych linii mimicznych. Dodatkowo niweluje mniej oczywiste defekty, takie jak wiotkość płatka ucha, zagłębienia brody, zapadnięte skronie. Unosi opadające policzki i powiększa usta. Innymi słowy – jest skuteczny i niezastąpiony.

Warto wiedzieć, że występuje w naszej skórze w dosyć dużym stężeniu, ale – niestety – nie jest nam dany raz na zawsze. I właśnie dlatego z wiekiem trzeba go dostarczać z zewnątrz. Do około 25. roku życia ilość kwasu hialuronowego w tkankach kształtuje się na poziomie 50%, po czym drastycznie spada. Największe zmiany widać po przekroczeniu 40 lat, gdy cera staje się poszarzała, matowa i naznaczona widocznymi zmarszczkami, o zmienionym owalu twarzy nie wspominając. W wieku 80 lat skóra jest go pozbawiona praktycznie całkowicie.

Kwas hialuronowy – jak stosować

Kwas hialuronowy można dostarczać skórze na różne sposoby, niekoniecznie oczywiste. Poszukaj chociażby dobrego kremu BB lub CC (np. Eveline Magic Skin CC), który będzie miał go w składzie – jednocześnie zatuszujesz niedoskonałości i wypielęgnujesz twarz, dostarczając jej porcję piękna z ultranawilżeniem w pakiecie.

Zapewne najbardziej skupiasz się na cerze, ale nie zapomnij też o całym ciele. Kwas hialuronowy zawarty w formule kojącego balsamu (np. CeraVe Moisturizing Cream) przyniesie ulgę skórze suchej i bardzo suchej.

Przy okazji warto zaznaczyć, że kwas hialuronowy może mieć formę nisko- lub wielkocząsteczkową. Ten pierwszy uaktywnia się w macierzy międzykomórkowej, w którą wnika dzięki rozmiarowi mikro. Drugi wykorzystuje się w kremach do ciała, by chronił skórę przed utratą wilgoci (czyli jej wyparowywaniem) oraz szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi poprzez utworzenie na jej powierzchni obronnej warstewki.

Kwas hialuronowy – przeciwwskazania

Kto powinien zwracać uwagę na zabiegi z udziałem kwasu hialuronowego? Przede wszystkim kobiety ciężarne i w fazie aktywnej laktacji. Oprócz tego osoby z obniżoną odpornością i chorobami autoimmunologicznymi lub z nowotworem w trakcie leczenia. Podobnie wykluczające są: infekcje, aktywna opryszczka, zmiany ropne w obrębie ostrzykiwanego obszaru skóry, a także zażywanie leków rozrzedzających krew.

Pamiętajmy, że mowa tu o przyjmowaniu mocno skoncentrowanej dawki w formie zastrzyku z usieciowionym kwasem hialuronowym, czyli takim, który modeluje skórę poprzez odbudowę ubytków tkankowych, i regularnym powtarzaniu zabiegów co mniej więcej dwanaście miesięcy. Przy domowej aplikacji kosmetyków z niewielkim stężeniem kwasu nie ma już takich obostrzeń.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzyżby znów “hologram”? Węglarczyk podał dalej fejka
Następny artykułPrzed świętami pomocy potrzebują też zwierzęta