A A+ A++

Przez cały weekend przedstawiciel Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego odbierał połączenia telefoniczne od mieszkańców pragnących kupić węgiel. Przy czym węgiel możemy podzielić na orzech, kostkę, ekogroszek czy miał. Najwięcej zapytań dotyczyło dostępności ekogroszku.

Niestety spółka na ten moment udostępniła na sprzedaż ze swoich zasobów miał, bo tylko taki rodzaj węgla posiada. Do wtorkowego poranka zapisało się 8 chętnych klientów. Pierwsza kobieta zamówiła miał z dostawą do domu. Okazało się, że oczekiwała ekogroszku i nie przyjęła towaru. Dlatego raz jeszcze podkreślamy, że spółka oferuje miał w cenie 2600 złotych. Jego kaloryczność to 24-25 MJ.

Spółka OZC wystawiła na sprzedaż 200 ton miału, z zastrzeżeniem że jedna osoba może kupić 2 tony. To powoduje, że tylko 100 osób może nabyć ten surowiec.

W jakim piecu można palić miałem?

Do spalania miału konieczny jest kocioł zasypowy górnego spalania:

o odpowiednio dobranej mocy – moc kotła miałowego dobiera się nieco inaczej niż dla innych paliw. Wszystko dlatego, że miał jest paliwem niskokalorycznym, które pali się wolno, dlatego najlepiej jest zapakować większą ilość, rozpalić raz i niech grzeje z relatywnie niską mocą, ale stale.

z nadmuchem – naturalny ciąg nie jest w stanie przeciągnąć dość powietrza przez warstwę miału.
ze sterownikiem z algorytmem PID lub innym zapewniającym ciągłą pracę – to najważniejsze. Do kotła miałowego nie nadają się sterowniki dwustanowe (dmuchaj – nie dmuchaj). Taki sposób pracy powoduje eksplozje w kotle, bowiem po odcięciu dopływu powietrza miał wciąż wydziela palne gazy w sporych ilościach, bardziej niż grubszy opał. Wystarczy drobna nieszczelność kotła lub załączenie nadmuchu i wybuch nagromadzonych w kotle gazów potrafi wyrywać wyczystki kominowe.

Z kolei sterownik z algorytmem PID lub podobnym zamiast odcinać dopływ powietrza, zmniejsza intensywność nadmuchu. Tym sposobem unika się okazji do gromadzenia w kotle palnych gazów.

specjalny kocioł miałowy – co prawda palić miałem można w każdym kotle z nadmuchem, ale istnieje sporo modeli kotłów przystosowanych specjalnie do spalania miału. Objawia się to głównie obecnością rzędu dysz nadmuchowych w bocznych ścianach paleniska. Pomagają one przecisnąć dość powietrza przez gęstą warstwę drobnego paliwa i należycie napowietrzyć płonącą warstwę na wierzchu.

Kocioł miałowy powinno się ładować przeważnie do pełna i rozpalać od góry. To jedyny sposób na znośną pracę kotła, zalecany przeważnie w instrukcjach obsługi kotłów miałowych. Nadmuch należy tak wyregulować, aby kocioł pracował na możliwie stałej temperaturze a na wierzchu zasypu była warstwa żaru i brak siwego dymu.

Więcej nt. miału i jego spalania można przeczytać tutaj:

Jak palić miałem węglowym

CZYTAJ  “Ja tylko nie chodzę/słyszę/widzę” o co chodzi
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzokująca decyzja! W Bytomiu będzie skwer satanisty
Następny artykułŚwięto ziemniaka w Jedyneczce