A A+ A++

Tego lata w Gliwicach będzie można zanurzyć się w kulturze. Koncerty, kino, spektakle, spotkania i rozmowy na tarasie Ruin Teatru Victoria. Propozycji letnich wydarzeń będzie wiele – dla dzieci, dla dorosłych, w różnych lokalizacjach.

 
– Cieszcie się tym, co dobrze znacie i lubicie, jak festiwal ulicznicy, Letnie Kino Plenerowe. Odkrywajcie, co nowe, świeże, eksperymentalne, jak koncerty cyklu Etho – nowa tradycja, propozycje Rynku Kultury – zachęca Paweł Ciepliński, dyrektor Centrum Kultury Victoria w Gliwicach.

Już w najbliższą niedzielę w ramach Etho – nowa tradycja (30 czerwca) w Ruinach Teatru zagra POLMUZ. Zespół zaprezentuje współczesne spojrzenie na muzykę korzeni, muzykę folkową. Muzycy reprezentują różne nurty – nowoczesny jazz, ethno, folk, współczesną muzykę poważną i eksperymentalną, surową elektronikę, muzykę improwizowaną oraz noise i hardcore. W planie wydarzenia także rozmowa z artystami o poszukiwaniu inspiracji. Początek o godz. 18.00, wstęp wolny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.

fot. mat. arch. zespołu

5 lipca rozpocznie się flagowy wakacyjny projekt Centrum Kultury Victoria, czyli RYNEK KULTURY. W każdy piątek wakacji w Ruinach Teatru zaplanowano koncerty, spotkania, spektakle. Na tarasie Ruin powstanie strefa do relaksu i rozmów w przyjaznej atmosferze. To już trzecia edycja wydarzenia, każda miała inny motyw przewodni – pierwsza skupiona była na podróżach i odkrywaniu innych kultur, druga – poznawaniu przez zmysły. Tym razem celem jest wywoływać/wyzwalać/pobudzać emocje przez sztukę. Na początek zaplanowano widowisko iluzjonistyczne w wykonaniu grupy MaxMagicFX – pochodzących z Gliwic Kacpra Migdała i Marka Migdała. Do krainy magii przeniesiemy się o godz. 20.00. Wstęp wolny.

fot. mat. grupy MaxMagicFX

Soboty lipca zarezerwowane są dla uliczników, którzy ze swoją sztuką wyjdą w miejską przestrzeń, wciągając do swojego świata niejednego przypadkowego przechodnia.

– Szukam pozytywnych zdarzeń. Takich, które zostawiają widzów w odrobinę lepszym miejscu, niż byli, nim na nie przyszli. Z powidokami, strzępkami wspomnień, do których można się uśmiechnąć po latach – mówi Piotr Chlipalski, dyrektor programowy festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy wystartuje 6 lipca. W programie uliczników propozycje dla młodych i dojrzałych widzów. Pełen program dostępny jest na stronie festiwalu i w Gliwickiej Aplikacji Miejskich Aktywności GAMA.

Każda niedziela wakacji to okazja, by na dużym ekranie, w plenerze zobaczyć filmowe hity. Letnie Kino Plenerowe to pozycja dobrze znana mieszkańcom Gliwic. W tym roku seanse pod chmurką zaplanowano m.in. w Parku Chrobrego, Sośnicy, na Lotnisku. O 18.00 rozpoczynał będzie się film dla dzieci, o 20.00 dla starszej publiczności.

Lato zakończy SHOW OFF FEST. Pod tą nazwą kryją się koncerty doskonałych artystów, przyjazna, festiwalowa atmosfera, czas na relaks i spotkania. Już na początku lipca Centrum Kultury Victoria ogłosi artystów, którzy przyjadą do Gliwic 31 sierpnia.

Więcej propozycji wydarzeń dostępnych jest w Gliwickiej Aplikacji Miejskich Aktywności GAMA, którą za darmo pobierzecie na swój telefon z popularnych sklepów GOOGLE PLAY i APP STORE. GAMA to m.in. aktualny kalendarz tego, co dzieje się w naszym mieście, gotowe trasy turystyczne do zwiedzania miasta, fotoretrospekcje.

ZAPOWIEDŹ LATA (propozycje wybrane)

29 czerwca | Hałas miasta
29 czerwca | Święto GZM – Rycerskie Gliwice | Skwer Salgotarjan
30 czerwca | Etho – nowa tradycja | koncert zespołu POLMUZ
30 czerwca | W amfiteatrze podwórka | ul. Bednarska 8
lipiec | XXV Gliwicki Festiwal Bachowski
lipiec, soboty | Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy ulicznicy
lipiec – sierpień, piątki | Rynek Kultury, Ruiny Teatru Victoria
lipiec – sierpień, niedziele | Letnie Kino Plenerowe
31 sierpnia | Show Off Fest

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSkontrolowano pomoc dla Ukraińców. Jest kilka “ale”
Następny artykułGIS: Przybory kuchenne wycofane ze sklepów TEDi