A A+ A++

Uchodźcy z Ukrainy mają w Krośnie miejsce gdzie mogą się spotkać, podszlifować język polski i poznać miasto, w którym znaleźli schronienie. Jak podkreślają pracownicy Muzeum Rzemiosła – to też miejsce, dzięki któremu można uczyć się od siebie nawzajem.

Muzealny klub “Przystań w Krośnie” mieści się w kamienicy Rynek 5, byłej siedzibie Punktu Informacji Kulturalno-Turystycznej.Czujemy, że w tym miejscu, w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze, przy kawie i herbacie, będą się działy rzeczy wielkie i piękne – mówią pracownicy Muzeum Rzemiosła.

Jeszcze przed otwarciem klubu, Muzeum Rzemiosła prowadziło dla Ukraińców zapisy na naukę języka polskiego. Zajęcia zorganizowała Karpacka Państwowa Uczelnia.

Powstały cztery grupy dla dorosłych i jedna dla młodzieży – mówi Magdalena Czelna-Mikosz z Muzeum Rzemiosła.

Jednak na listach rezerwowych wciąż czeka wiele osób chętnych na naukę.

Katarzyna, Ukrainka z Energodaru, wyszła z propozycją, by osoby, które oczekują na miejsce mogli spotykać się w jakimś neutralnym miejscu, wspierać wzajemnie, poznawać Krosno i Krośnian a przez to szlifować język polski – opowiada Magdalena Czelna-Mikosz.

Muzeum Rzemiosła zapewniło lokal a edukatorzy muzealni prowadzą zajęcia. – Klub działa w swobodnej atmosferze przy kawie i herbacie a tematy spotkań planowane są zgodnie z bieżącymi potrzebami – mówi Magdalena Czelna-Mikosz.

Muzealnicy oprowadzili już klubowiczów po mieście i Wieży Farnej. Były też zajęcia z historii Krosna i jego symboli oraz polskich i ukraińskich zwyczajach wielkanocnych.

Na każdych zajęciach uczestnicy poznają nowe polskie słowa, próbują czytać i rozmawiać po polsku. Wsparcie dla klubu stanowią mieszkanki Energodaru, członkinie tamtejszego Klubu Kultury Polskiej im. Henryka Sienkiewicza, które dość dobrze mówią po polsku – podkreśla Magdalena Czelna-Mikosz.

Na kolejne spotkania zaplanowano warsztaty z lokalnym artystą, doradcą zawodowym i zwiedzanie pozostałych instytucji kultury w Krośnie.

Osoby, które chciałyby dołączyć do klubu, mogą uzyskać informacje kontaktując się z Działem Edukacji, Promocji, Organizacji Wystaw i Wydarzeń Muzeum Rzemiosła w Krośnie – tel. 508 390 031.

Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow, Muzeum Rzemiosła w Krośnie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKwidzyn górą w Derbach Pomorza
Następny artykułQ&A: Zamówienia publiczne