A A+ A++

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada w regionie będzie obchodzone w różny sposób. Nie braknie patriotycznych manifestacji, ekumenicznych nabożeństw, koncertów i uroczystości.

W Cieszynie o 10.30 złożone będą kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości przy II LO im. M. Kopernika, a następnie uczestnicy przemaszerują w asyście orkiestry pod tablicę upamiętniającą powołanie Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego, która znajduje się na Domu Narodowym, pod tablicę Józefa Piłsudskiego i Pomnik Legionistów, gdzie odśpiewana będzie „Rota”. Pieśni nie braknie i później, bo o 12.15 w Domu Narodowym startuje „Lekcja śpiewu patriotycznego”. O 17.00 w Teatrze im. A. Mickiewicza będzie miała miejsce uroczystość, na którą czeka wiele osób – uroczysta sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej połączona z wręczeniem Laurów Ziemi Cieszyńskiej.

Nie mniej uroczysty charakter będą miały skoczowskie obchody 11 listopada. Rozpoczną się na rynku o 9.45, skąd wszyscy udadzą się pod pomnik „Naszym Bohaterom” przy rondzie 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Na rynku, a w przypadku niesprzyjającej pogody w Teatrze Elektrycznym, od 10.30 do 16.00 wyświetlane będą filmy o charakterze patriotycznym. Sportowym akcentem jest VI Skoczowski Bieg Niepodległości, który rusza na stadionie o 13.30. W międzyczasie przedstawiciele lokalnej społeczności i władz miasta składać będą kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy wyklętych w Kiczycach, pod obeliskiem przy OSP w Pierśćcu, a także pod pomnikiem przy ul. ks. S. Gawlasa w Pogórzu.

Górale w Trójwsi Beskidzkiej również złożą kwiaty pod pomnikami na terenie gminy Istebna, a po uroczystej mszy św. w kościele Dobrego Pasterza przejdą do parku im. P. Stalmacha, by zasadzić Dąb Papieski. O 15.00 warto natomiast zajrzeć do Amfiteatru pod Skocznią, gdzie czeka ciekawy program artystyczny. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, rozdane zostaną nagrody wójta gminy Istebna w dziedzinie kultury. Wystąpi Martyna Kawulok z Istebnej i Grupa Rekonstrukcji Literackiej „Na Granicy”, a uczniowie lokalnych szkół szykują koncert pieśni patriotycznych. Zagra ponadto orkiestra wojskowa z Krakowa. Obchody zakończy pokaz sztucznych ogni.

W sąsiedniej Wiśle o 11.30 spotkać się będzie można pod Pomnikiem Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny przy ulicy M. Konopnickiej. Koncertować będzie Wiślańska Orkiestra Dęta pod batutą Henryka Itnera, a w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu” odśpiewany będzie Mazurek Dąbrowskiego. Program artystyczny przygotowują uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego im. J. Drozda oraz kapela góralska „Wisła”. O 13.30 w kaplicy św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu rozpocznie się ekumeniczne nabożeństwo.

W innych miejscowościach powiatu cieszyńskiego nie braknie również uroczystości. Przykładowo w Pruchnej odbędzie się o 11.00 msza św. w intencji Ojczyzny, a o 12.00 przy Pomniku Ofiar I Wojny Światowej złożone będą kwiaty. Ponadto 13 listopada o 17.00 w Gminnym Centrum Integracji zaplanowano uroczystą akademię z występami młodzieży z Zespołu Szkół w Pruchnej i chóru „Awe”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGigantyczny pożar we Wrocławiu. Nad miastem widać kłęby dymu
Następny artykułPierwszeństwo mają, kultury już nie