A A+ A++

Księgowość bardzo często jest kojarzona z rachunkami i fakturami, którymi każdy pracownik firmy dokumentuje poniesione na jej rzecz wydatki. Dostarczane do odpowiedniego działu, są rejestrowane w systemie, opisywane i umieszczane w teczkach w archiwum. W ten sposób tworzy się finansowa historia przedsiębiorstwa, w której każde przesunięcie pojedynczej złotówki jest umotywowane i zgodne z prawem. To jednak tylko jedno z wielu zadań księgowości w firmie.

Profesjonalna księgowa trzyma rękę na pulsie

Prowadzenie księgowości jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy wynikającym z prawa gospodarczego. Dokumentowanie wszelkich operacji finansowych stanowi podstawę do analizy i oceny kondycji firmy, a jednocześnie jest bazą do obliczania wysokości należnych podatków czy stosowania ulg podatkowych. Zapewnia też dostęp do informacji dla właściciela firmy, zarządu czy akcjonariuszy, wskazując na ewentualne nieprawidłowości, zbędne wydatki lub nieuzasadnione wyprowadzanie środków finansowych z firmy.

Dział księgowy firmy pracuje na bieżąco, każdego dnia aktualizując dane o przychodach, poniesionych kosztach czy dokonanych inwestycjach. Dzięki niemu przedsiębiorca:

  • ma dostęp do aktualnej wiedzy i przepisów niezbędnych do prowadzenia firmy zgodnie z prawem
  • zna formę i wysokość zobowiązań podatkowych oraz terminy ich odprowadzania do skarbu państwa
  • ma gwarancję terminowego składania wszelkich deklaracji i rozliczeń
  • jest w posiadaniu kompletnej dokumentacji niezbędnej podczas rozstrzygania sporów sądowych lub zawierania nowych kontraktów
  • może na bieżąco śledzić stan finansowy firmy i podejmować działania naprawcze
  • ma zapewnioną obsługę płacowo-kadrową niezbędną do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa

Wdrażanie znowelizowanych ustaw

Podstawowe zadania działu księgowości w firmie obejmują między innymi nieustanne śledzenie aktualnych przepisów i wdrażanie ich w przedsiębiorstwie. Dzięki temu właściciel firmy nie musi już poświęcać czasu na studiowanie biuletynów oraz próbę zrozumienia zawiłości nowych rozporządzeń. Nowelizacje ustaw nie zawsze też są skierowane do wszystkich firm. Dzięki wiedzy i umiejętności interpretacji, księgowy precyzyjnie wskaże konieczne zmiany i fachowo je wprowadzi.

Podatki i rozliczenia PIT

Rozliczanie się z fiskusem to kolejny obowiązek przedsiębiorcy, który wymaga sporej wiedzy, a także cennego czasu. Im więcej firma zatrudnia pracowników, tym więcej musi wypełnić formularzy. Dodatkowym utrudnieniem jest duże zróżnicowanie rozliczeń podatkowych zależnie od źródeł dochodów, ilości i formy odliczeń. Zadania działu księgowości w firmie obejmują nie tylko rozliczanie roczne pracowników, ale też sporządzanie sprawozdań i bilansów zgodnych z przepisami podatkowymi.

Analiza i świadomość kondycji finansowej przedsiębiorstwa

Poza bieżącymi operacjami, takimi jak księgowanie rachunków i faktur, rozliczanie wypłat, nadgodzin, urlopów i innych świadczeń oraz sprawami podatkowymi, księgowość zajmuje się też analizą. Jej przedmiotem jest aktualna sytuacja finansowa firmy z uwzględnieniem takich elementów jak:

  • wartość majątku firmy
  • struktura finansowa
  • wartość zobowiązań
  • koszty produkcji i utrzymania zakładu
  • struktura i przekrój kosztów
  • stan i wartość środków trwałych
  • stan zapasów i towarów
  • stan gotówki w kasie

Na podstawie sporządzanych raportów można ocenić potrzebę ewentualnych zmian, np. przez efektywniejsze inwestowanie czy szybkie uzupełnienie braków towarów w magazynie. Kompleksowe i stale aktualizowane informacje są też podstawą do planowania przyszłości i rozwoju firmy.

Księgowa w firmie czy zewnętrzna obsługa księgowa?

Prowadzenie księgowości w przedsiębiorstwie jest obowiązkowe i kluczowe dla jego przyszłości. Jednocześnie nie zawsze wymaga stworzenia własnego, wewnętrznego działu.

Kto może prowadzić księgowość w firmie? Alternatywą w małych podmiotach jest samodzielne wypełnianie obowiązków przez właściciela, który dodatkowo wykorzystuje zewnętrzne doradztwo księgowe.

W średnich i dużych firmach, jedna czy dwie osoby nie udźwigną wszystkich obowiązków. Dlatego należy dokonać wyboru pomiędzy stworzeniem własnej księgowości, a powierzeniem tego zadania zewnętrznej firmie.

W Warszawie usługi księgowe świadczy Golden Tax – biuro księgowo-rachunkowe działające na zasadzie outsourcingu. Decydując się na współpracę z taką firmą, przedsiębiorca ma zagwarantowane terminowe, bieżące i zgodne z wymogami prawa dopełnienie wszystkich obowiązków.

Komentarze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa kupnie mieszkania w gminach ościennych można sporo zaoszczędzić
Następny artykułspr.53/2022