A A+ A++

Kapłan ma być ekspertem życia duchowego – przekonywał ks. prof. Marek Chmielewski, kierownik Katedry Duchowości Systematycznej i Praktycznej w Instytucie Teologii Duchowości na Wydziale Teologii KUL, który prowadził rekolekcje dla księży diecezji radomskiej. Miejscem dni skupienia było Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu.

Ks. Chmielewski nawiązując do słów papieża Benedykta XVI, które wypowiedział podczas pielgrzymki do Polski w 2006 roku powiedział, że wierni oczekują od kapłanów tylko jednego, aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem. – Ojciec Święty mówił wówczas, że nie wymaga się od księdza, by był ekspertem w sprawach ekonomii, budownictwa czy polityki. Oczekuje się od niego, by był ekspertem w dziedzinie życia duchowego. Bo zasadniczym celem kapłańskiej posługi jest prowadzenie ludzi do świętości – powiedział rekolekcjonista.

Dodał, że jeśli kapłan ma być ekspertem życia duchowego, to sam tym życiem duchowym musi żyć w sposób świadomy. – Dlatego w czasie takich dni skupienia musimy dokonać bilansu: skąd idziemy, dokąd podążamy i jaka jest nasza droga. Często potrzeba nam powracania do fundamentów, czyli modlitwy, pracy nad sobą. Czasem w rutynie codzienności o tym zapominamy – zauważył ks. Chmielewski.

Wśród uczestników rekolekcji był ks. Emil Hebda, proboszcz parafii św. Zofii w Młodocinie, który przekonywał, że rekolekcje są zawsze wielką wartością. – To szansa, aby odzyskiwać pragnienie naśladowania Chrystusa. To wszystko powinno nas zachęcać do duchowej mobilizacji. Zresztą naszym filarem powinna być modlitwa, życie sakramentalne i asceza na co dzień – powiedział uczestnik kapłańskich rekolekcji.

Uczestników rekolekcji gościł ks. Marek Adamczyk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. – Wróciliśmy do dawnej tradycji, gdzie każdego roku, rekolekcje były zasadą. Dla nas jest to dobre miejsce, bo tu formują się nowe powołania kapłańskie. Miejsce, gdzie odnawiana jest kapłańska gorliwość – podkreślił ks. Adamczyk.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł10 lipca 1806 roku miał miejsce bunt w Vellore, pierwszy bunt sipajów
Następny artykułTak snobują się 30 i 40-latkowie. „Muszą stale udowadniać wyższość, a tu pieniądze nie wystarczą. Bo można mieć hajs i być Januszem biznesu, a nie klasą średnią”